Maddi duran varlıkların Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından karşılaştırılması: Otomotiv yan sanayi sektöründe bir uygulama
Comparing of tangible fixed assets in Tax Procedure Law and Turkish Accounting Standards : An application on automotive supplier industry
  1. Tez No: 486475
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisi altında olan işletmeler uluslararası alanlarda faaliyetlerini arttırmaktadır. Öyle ki, küçük ve orta ölçekli işletmeler dahi çok uluslu şirketler halini alabilmektedir. Bu durum, ülkeler arası mevzuat ve uygulama farklılıkları nedeniyle bir takım zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bilgi kullanıcıları açısından finansal tabloların karşılaştırıla bilirliği sıkıntılı hale gelmektedir. Bu sıkıntıların önlenmesi amacıyla ülkelerin uyguladıkları vergi mevzuatına ek olarak muhasebe standartları oluşturulmuştur. Türkiye Muhasebe Standartları, işletmelerin finansal tablolarının gerçeğe en yakın değerleri ile hazırlanmasını sağlamaktadır. Otomotiv yan sanayi işletmeleri genellikle uluslararası faaliyet göstermektedir. Sanayi işletmelerinin toplam varlıkların önemli kısmını maddi duran varlıklar oluşturmaktadır. Çalışmamızda; Maddi duran varlıkların, Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında karşılaştırması yapılmaktadır. Bu bağlamda düzenlenme amacı yönünden Vergi Usul Kanunu ile Türkiye Muhasebe Standartları arasında farklılıklar saptanmıştır. Bu çalışmada Ege Bölgesinde faaliyet gösteren otomotiv yan sanayi işletmesinin finansal tabloları incelenerek söz konusu farklılıklar gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies with the influence of globalization increase their activities in international areas. In fact small and medium-sized enterprises may take the form of multinational companies. This situation brings about some kinds of difficulties regarding regulations and implementation differences between the countries. Comparing the financial statements becomes a difficult situation for information users. To prevent this, in addition to tax regulations, accounts standards have been formed for countries to apply. Turkish Accounting Standards provide the financial statements of companies with the nearest to the real values of the preparation. Automotive supplier industry of enterprises are operating in these international areas. Beside, significant part of the total assets of industrial companies are tangible fixed assets. In this study, Aegean Region which operates automotive supplier industry company have been examined financial statements tangible fixed assets related to the Tax Procedure Law and tried to show the differences in terms of Turkish Accounting Standards