Iskemik serebrovasküler olay geçiren hastalarda ilk 24 saatinde bakılan kan copeptin düzeyinin erken dönemde surveye etkisi
Early mortality effect of blood copeptine level in first 24 hours in patients with ischemic cerebrovaskuler stroke
- Tez No: 487030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Biz bu çalışmamızda; akut iskemik SVO hastalarında kan copeptin düzeyine bakarak; iskemik SVO tanısı, klinik prognozu ve erken dönem surveyi belirlemede copeptinin etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapmış olduğumuz bu çalışmaya iskemik SVO tanısı konulan 18 yaş üzeri 125 hasta ve kontrol grubu için sağlıklı 48 kişi dahil edildi. Hastaların geliş şikayetleri, özgeçmişleri, eşlik eden hastalıkları, fizik muayene, laboratuar, EKG, EKO sonuçları, BBT ve diffüzyon MRI sonuçları ve aldıkları tedaviler önceden oluşturulan forma kaydedildi. Hastaların NIHSS ve MRS skorları hesaplandı. Copeptin düzeyi için hasta ve kontrol grubundan 5 cc kan alındı ve ELISA yöntemiyle biyokimya laboratuarında çalışıldı. Elde edilen verilerin istatistik analizi için SPSS 17.0 ve MedCalc 15 istatistik programları kullanıldı. Bulgular: Olguların %55.2'si erkekdi. Çalışmaya alınan olgularda hipertansiyon en sık (n=78) saptanan risk faktörü bulundu. İskemik SVO grubu ile kontrol grubunun kan copeptin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study we aimed to measure blood copeptin level of ischemic stroke patients and search effect of copeptin on ischemic stroke diagnosis, clinical prognosis and early stage survival. Materials and Methods: we prospectively included 125 patients over 18 years of age who were diagnosed with ischemic stroke and 48 healthy subjects for the control group. The complaints, CVs, accopanying diseases , physical examinations, laboratory, ECG, echocardiogaraphy, BCT and diffusion MRI results were recorded in the preformed form. Patients NIHSS and MRS scores calculated. For the copeptin level 5 cc blood collected from the patient and control group and studied in the biochemistry laboratory by ELISA method. For the statistical analysis of the obtained data, the SPSS 17.0 and MedCalc 15 statistical programs were used. Findings: %55.2 of cases were male. Hypertension is the most common risk factor (n=78). Blood copeptin levels between ischemic stroke and control group is significant statistically(p0.05).