Timomada cerrahi yönetim ve postoperatif sonuçları
The surgical management of thymoma and postoperative outcomes
  1. Tez No: 487039
  2. Yazar: MERVE ŞENGÜL İNAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SELİM ŞAKİR ERKMEN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Timus yetişkin bir insanda sternum arkasında, büyük damarların ve perikardın önünde yer alır. Maksimum ağırlığına pubertede ulaşır ve bundan sonra involusyona uğrar, ana kan desteğini internal torasik arterden alırken inferior tiroid ve perikardiyofrenik arterlerden de beslenir. Timoma, anterior mediastende lokalize lenfoid bir organ olan timusun epitel hücrelerinden kaynaklanır. Genel popülasyonda nadir görülmelerine karşın anterior mediastenin en sık primer malign tümörüdür. Lezyonların invazyon ve metastatik özelliklerine göre değişik evrelemeler yapılmıştır ve en sık Masaoka evrelemesi kullanılmaktadır. Timomanın tedavisi, klinik görünüme, kitlenin kapsüllü olup olmamasına ve çevre dokulara invaze olup olmamasına göre değişir. Cerrahi eksizyon tedavide en önemli basamağı oluşturur. Bu çalışmada, Ankara Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde, Ocak 2005-Aralık 2016 yılları arasında ameliyat edilmiş 55 timoma olgusu tedavi ve prognoz açısından retrospektif olarak incelendi. Tüm hastaların klinik dosyaları, ameliyat kayıtları, patoloji raporları yeniden gözden geçirildi. Hastaların son durumlarını belirleyebilmek amacıyla poliklinik kayıtları incelendi, hastalarla veya hasta yakınlarıyla telefon ile iletişim kuruldu. Olgular yaş, cinsiyet, semptom, sigara kullanma hikayesi, komorbiditeleri, operasyon şekli, MG varlığı, timik patoloji, hastanede kalış süresi, dren süresi, kitle çapı, evre , SUVmax tutulumu, RT ve veya KT alma durumu, komplikasyon, nüks ve sağkalım açısından irdelendi. Timoma olgularının 24'ü kadın, 31'i erkekti. En genç hasta 10, en yaşlı hasta 73 yaşında idi (median 48,7 yaş). En sık görülen semmptomlar ; nefes darlığı (n= 14) ve göğüs ağrısı (n=10) idi. Timoma olgularının 6'sında MG vardı. Hastalarımızın hiçbirinde MG dışındaki paratimik sendromlardan birine rastlanmadı. Hastaların 15'ine posterolateral torakotomi, 32'sine median sternotomi, 8'ine VATS uygulandı. Olguların 40'ına R0 rezeksiyon, 7'sine R1 rezeksiyon ve 8'ine R2 rezeksiyon yapıldı. WHO evrelemesine göre hastaların 4'ü A (%7,2), 13'ü AB (%23,6), 13'ü B1 (%23,6), 15'i B2 (% 27,2), 10'u ise B3 grubunda (%18,1) yer aldı. Masaoka evrelemesine göre ise hastaların 24'ü Evre 1 (%43,6), 8'i evre 2A (%14,5), 11'i evre 2B (%20) , 9'u evre 3 (%16,3) ve 3'ü evre 4 grubunda (%16,5) yer aldı. Hastaların 10'u (%18,1) kemoterapi , 22'si (%40) radyoterapi, 9'u (%16,3) ise hem KT hem RT almıştır. Sadece RT alan 13 (%23,6) hasta varken sadece KT alan hastamız yoktu. Timomada prognoz evreye ve cerrahi rezeksiyona bağlıdır. Erken evre tümörlerde prognoz çok iyidir. En iyi sonuçlar komplet rezeksiyon uygulanmış hastalardan alınır. İnkomplet rezeksiyon sağkalıma kötü etki eder.
Özet (Çeviri)
Thymus is located behind the sternum in front of the great vessels; it reaches its maximum weight at puberty and undergoes involution thereafter. The main blood supply is from the internal thoracic arteries; however, the gland also is supplied with blood by the inferior thyroid and pericardiophrenic arteries. Thymoma originates within the epithelial cells of the thymus, a lymphoid organ located in the anterior mediastinum. Although they are rare in general population, thymomas are a common primary tumor in the anterior mediastinum. Several staging system exist that depend on invasiveness and metastatic features of thymomas, the Masaoka staging system is the most widely accepted. The treatment of thymoma mostly related to clinical status, existence of a capsul or not and if there is invasion to near tissues or not. Surgical excision is the most important step in the treatment. In this study, Ministry of Health, Governorship of Ankara, University of Health Sciences, Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital, Department of Thoracic Surgery, 55 patients were operated on for thymoma between January 2005 to December 2016 has been retrospectively evaluated according to their treatment and prognosis. Clinical records, operation datas, pathological reports of all patients were reaudited. The outpatient clinic records were reviewed and patients or relatives were contacted by telephone to determine the current status of the patients. In this study, age, sex, symptoms, smoking history, comorbidities, type of operation, the presence of Myastenia Gravis, tyhmic pathology, hospital stay, duration of drain, group size, stage, radiotheraphy, chemotherapy, complications, SUVmax values, survival rates and recurrens were compared according to WHO classification and Masaoka clinical staging. Twenty four of the thymoma patients were female and 31 of them were male. The younger patient was 10 and the older one was 73 years old (median age 48,7 ). The most common symptoms were dyspnea (n= 14) and chest pain (n = 10). 6 patients has MG with their thymomas. No parathymic syndrome was determined except MG. Median sternotomy was performed to 32 cases, posterolateral thoracotomy was performed to 15 cases and VATS was performed to 8 cases. RO resection accomplished in 40 cases, R1 resection was performed to 7 cases and R2 resection was performed to 8 cases. According to WHO clasification, respectively: 4 (%7,2) were group A, 13 were group AB (%23,6), 13 were group B1 (%23,6), 15 were group B2 (% 27,2) and 10 were group B3 (%18,1). According to Masaoka clinical stage; 24 (%43,6) were stage 1, 8 were (%14,5) stage 2A, 11 (%20) were stage 2B, 9 (%16,3) were stage and 3 (%16,5) were stage 4. Chemotheraphy (CT) was given to 10 (%18,1) patients while radiotheraphy was given to 22 (%40) patients. CT with RT was given to 9 (%16,3) patients. RT was given alone to 13 (%23,6) patients. There was no patient that taken CT alone. Prognosis is related to stage and surgical resection. In early stage tumors, the prognosis is very good. In thymomas the best results are achieved by complete surgical resection. Incomplete resections have negative effect on survival.