Yenidoğanda ağrı değerlendirmesi ve non-farmakolojik ağrı giderme yöntemlerinden emzik verme ve anne kucağının etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of two non-pharmacological methods, using pacifiers or maternal holding, on pain of neonates
  1. Tez No: 487046
  2. Yazar: RAMAZAN GÜRLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yenidoğanlar tıbbi gereksinimler doğrultusunda sıklıkla ağrılı girişime maruz kalmaktadırlar. Yenidoğanların da ağrıyı en az erişkinler kadar hissettikleri göz önüne alınırsa, ağrının giderilmesi ve azaltılması her yenidoğanın hakkıdır. Yenidoğan ağrı yönetiminde en önemli amaç, yenidoğanların hissettiği ağrıyı en aza indirmek ve yenidoğanın ağrı ile baş etmesine yardım etmektir. Bu amaçla pek çok farmakolojik ve non-farmakolojik yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmada non-farmakolojik yöntemlerden emzik verme ve anne kucağının yenidoğanda ağrı üzerine etkilerini incelemek amaçlandı. Hastanemiz sağlam çocuk polikliniğine Eylül 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasında ayaktan başvuran 90 yenidoğan ve aynı dönemde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatarak izlenen 60 yenidoğan bu çalışmaya dahil edildi. Sağlam çocuk polikliniğindeki yenidoğanlar kan alma sırasında emzik verilenler, anne kucağında olanlar ve kontrol grubu olmak üzere her biri 30 yenidoğandan oluşan üç gruba ayrıldı. Yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki yenidoğanlar ise emzik verilenler ve kontrol grubu olarak her biri 30 yenidoğandan oluşan 2 gruba ayrıldı. Ağrıya davranışsal yanıtları değerlendirmede Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) kullanıldı. Ayrıca yenidoğanların oksijen satürasyonu, kalp tepe atımı, solunum sayısı ve ateş gibi fizyolojik parametreleri ile ağlama süreleri de değerlendirildi. Sağlam çocuk grubunda NIPS skorlarına bakıldığında işlem sırasında emzik verilen grupta en düşük skor, sonrasında anne kucağı, en yüksek skor ise kontrol grubunda bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Neonates are often exposed to painful procedures in line with their medical needs. Considering that neonates' perception of pain is at least as much as adults, pain relief and reduction are the rights of every neonate. The most important goal in neonatal pain management is to help the neonates to relieve the pain they feel and to cope with the pain. For this purpose, many pharmacological and non-pharmacological methods are currently used. The objective of this study was to investigate the effects of two non-pharmacological methods, using pacifiers or maternal holding, on pain of neonates. 90 outpatient newborns applied to the healthy children's policlinic of our hospital between September 2016 and June 2017 and 60 newborns admitted to the neonatal intensive care unit during the same period were included in this study. Three groups of 30 newborns were assigned, including those who used pacifiers, those who held by mothers and those who took none of the above as the control group during blood collection at healthy children's polyclinic. The newborns in the neonatal intensive care unit were divided into 2 groups, each consisting of 30 newborns, as pacifier users and control group. The Neonatal Infant Pain Scale (NIPS) was used to evaluate behavioral responses to pain perception. In addition, physiological parameters such as oxygen saturation, heart rate, respiration rate and fever of newborns and their crying durations were also evaluated. When the NIPS scores were analyzed in the healthy children during the procedure, the lowest score was found in the pacifier users group, followed by the maternal holding group and the highest score was in the control group (p0.05).