Karotis arter darlığı tedavisinde revaskülarizasyon seçiminde ve girişimsel tedavide yeni bir anatomik skorlama yönteminin araştırılması
Investigation of A new anatomical scoring method in the selection of revascularization and interventional treatment in the carotid artery
  1. Tez No: 487097
  2. Yazar: MEHTAP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Karotis arter hastalığı karotis arterlerde ileri derecede daralma ya da tam tıkanma ortaya çıkana kadar belirti vermeyebilir. Bazı kişilerde inme hastalığın ilk bulgusudur. İnmelerin en önemli nedenlerinden biri karotis arter stenozudur ve ateroskleroz totalde inmelerin üçte birine sebep olmaktadır. Koroner ve karotid arter hastalığının her ikisinin de aterosklerozun spesifik bulguları olduğu bilinmektedir Karotid aterosklerotik hastalık ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak bununla birlikte, Syntaks Skoru ile değerlendirilen Koroner Arter Hastalığı Kompleksliği (KAH) ile ve karotis arter stenozunun (KAD) ciddiyeti arasındaki ilişki tam olarak araştırılmamıştır. Bu çalışmada, bir anjiyografi ile belirlenen KAD anatomik darlık ciddiyeti ile KAH'in SxScore ile değerlendirilen anatomik kompleksliği arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Eş zamanlı olarak karotis ve koroner anjiyografi yapılan toplam 45 hasta çalışmamıza dahil edildi. KAH kompleksliliği özel bilgisayar yazılımı kullanılarak SxScore ile belirlendi. Hastalar, SxScore sınıflamasına göre düşük SxScore (n = 33, SxScore
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of A New Anatomical Scoring Method In The Selection of Revascularization And Interventional Treatment In The Carotid Artery INTRODUCTION AND AIM: Carotid artery disease may cause severe constriction or complete occlusion in carotid arteries, it may not give any symptoms until it appears. In some people, stroke is the first finding of the disease. One of the most important causes of stroke is carotid artery stenosis and atherosclerosis causes a total of one third of the stroke. Coronary and carotid artery disease are both known to be spesific manifestations of atherosclerosis. The relationship between carotid atherosclerotic diasease and coronary artery disease (CAS) have shown in previous reports. However the association between complex CAD assessed by Syntax Score (SxScore) and severity of carotid artery stenosis (CAS) has not been fully investigated.In this study, we aimed to investigate the relationship between the severity of CAD anatomical stenosis determined by an angiography and the anatomical complexity of CAD with SxScore. MATERIALS AND METHOD: A total of 45 patients with concurrent carotid and coronary angiography were included. CAD complexity was determined using SxScore using special computer software. Patients were divided into two groups according to the SxScore classification as low SxScore (n = 33, SxScore