Arhavi ve hopa devlet hastanelerinde örgüt iklimi, sağlık çalışanlarının güçlendirme algısının belirlenmesi
Organizational climate in arhavi and hopa state hospitals, determination of the empowerment perception of health workers
  1. Tez No: 487163
  2. Yazar: SEVGİ GAMZE TÜRKUĞUR KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amacı; Artvin Arhavi ve Hopa Devlet Hastaneleri çalışanlarının personel güçlendirme algısı ile örgütsel iklim arasındaki ilişkinin varlığını belirlemeye yönelik olan bu çalışma, keşfedici araştırma yöntemi izlenerek tanımlayıcı araştırma modelinde yapılmak üzere planlandı. Bu çalışmada veriler Robert Stringer tarafından geliştirilen Örgüt İklimi Ölçeği ve Spreitzer tarafından geliştirilen Personel Güçlendirme Algısını Ölçeği aracılığı ile toplandı. Elde edilen veriler SPSS 13,0 paket programında tanımlayıcı istatistiklerin (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdelik) yanı sıra faktör, basit doğrusal regresyon ve Pearson Korelasyon testi ile analiz edildi. Çalışmada; çalışanların örgüt iklimi algısı genel ortalaması 2.79±0.42 ve personel güçlendirme algı ortalaması ise 1.93±0.63 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose; This study, which aims to determine the existence of the relationship between personnel reinforcement perception of the employees of Arhavi and Hopa State Hospitals and the organizational climate, is planned to be carried out in a descriptive research model by following the exploratory research method. In this study, data were collected via the Organizational Climate Scale developed by Robert Stringer and the Personnel Strength Perception Scale developed by Spreitzer. The obtained data were analyzed by factor, simple linear regression and Pearson Correlation test as well as descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation and percentile) in the SPSS 13.0 package program. In the study; The general average of the employees' initial perception of the organization was 2.79 ± 0.42 and the average perception of personnel empowerment was 1.93 ±0.63.