Durumsallık yaklaşımı ve stratejik yönetim
Contingency approach and strategic managment
  1. Tez No: 487418
  2. Yazar: SAMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yönetimin görevi; amaçların saptanması ve saptanan amaçların gerçekleştirilmesi için yapılması gereken faaliyetlerin uzun ve kısa vadeli planlamalarının yapılmasıdır. Kaynakların planlara uygun şekilde örgütlenmesi, örgütün harekete geçirilmesi, organizasyonun bu faaliyetlerini sürdürürken dış ve iç çevre unsurları ile uyum içinde olmasını sağlamaktır.Son yıllarda hızla değişen ve dünya ve bu değişimin bütün toplumlara yayılmasına öncülük eden küreselleşme ve teknoloji, organizasyonların yönetimini etkilemektedir. Bu değişim aynı zamanda işletmenin iç ve dış çevresini de etkilemiştir. İşletmeler bu değişimlere uyum sağlamak için yeni kavramlar ve metotlar geliştirmiştir. Durumsallık yaklaşımı, işletme yönetimi için her koşulda ve şartta en iyi yönetim tarzının olmadığı fikrini savunur. İşletmeler için en uygun yönetim şeklinin işletme iç ve dış çevresinin değişimin derecesine göre analiz edilerek belirleneceği fikrini savunur
Özet (Çeviri)
Managment task, determination of objektives and needs to be done for the realization of the goals identified short and long term planning of activities. Organization in accordance with the plan of resources, the organization's mobilization, while these activities of organization of external and internal environment is to ensure that in harmony with elements.İn recent years, the rapidly changing world and this change is propagated to all society pioneered globalization and tecnology, this to affect the management of organization. This change also influenced the enterprice's internal and external environment. Businesses that change to accommodate the new concepts and methods. The terms and conditions for contingency approach business management best management style is not for your opinion. The most appropriate management for business, business according to the degree of change in the internal and external environment are analysed to determine the idea.