Kolesterol ve lactobacıllus acıdophılus'un ratlarda testikular fonksiyona etkisinin araştırılması
An investigation of the effect of cholesterol and lactobacillus acidophilus on the rats testicular function
  1. Tez No: 487461
  2. Yazar: ELİF TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada yüksek kolesterol diyeti ile beslenen erkek ratlara tedavi amaçlı Lactobacillus acidophilus probiyotiği verildi. Probiyotiğin testosteron, folikül uyarıcı hormon (FSH) lüteinizan hormon (LH), androjen bağlayıcı protein (ABP) ve faktör ilişkili apoptoz (FAS) düzeylerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada 3 grup oluşturuldu. Grup1 (K) standart rat yemi ile 8 hafta beslendi. Grup2 (HK) rat yemine %2 kolesterol karıştırılarak 8 hafta beslendi. Grup3 (HKL) %2 kolesterollü yem ile belenen ratlara son 4 hafta L. acidophilus probiyotiği verildi. Testis doku örneklerinden bir tanesinde FSH, testosteron ve faktör ilişkili apoptoz düzeyi ELISA test kitleri ile belirlendi. Diğer testis dokusu histolojik olarak incelendi. Serumda LH ve ABP düzeyi ELISA test kiti ile total kolesterol düzeyi ise otoanalizör ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, Lactobacillus acidophilus probiotics were given tomale rats fed with high cholesterol diet. It was aimed to determine the effect of probiotics on testosterone, follicule stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), androgen binding protein (ABP) and factor related apoptosis (FAS) levels. Material and Method: Three groups were formed in the study. Group 1 (K) was fed with standard rat diet for 8 weeks. Group 2 (HK) was fed to rat diet with 2% cholesterol for 8 weeks. Group 3 (HKL) L. acidophilus probiotics were given for the last 4 weeks to rats, which were fed with 2% cholesterol feed. FSH, testosterone (TES) and FAS levels in one of the testicular tissue samples were determined by ELISA test kits. The other testicular tissue was examined histologically. In serum LH and ABP levels were determined by ELISA test kit and total cholesterol level by autoanalyzer.