6-11 yaş grubu çocukların hamile anne çizimlerinde cinsiyetle ilgili farklılıkların incelenmesi
Sexual diffentiation in children's drawings of pregnancy
  1. Tez No: 48747
  2. Yazar: FERİHA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER DARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırma, 6-11 yaş grubundaki kız ve erkek çocukların hamile anne çizimlerinde cinsiyetle ilgili farklılıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Normal ve Resmi anaokullarına ve İlkokullara devam eden 5-6 yaş gurubu çocuklarından 55 kız, 54 erkek; 7-9 yaş grubu çocuklarından 63 kız 57 erkek ve 10-11 yaş grubu çocuklarından 47 kız ve 48 erkek olmak üzere 324 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine seçilen çocuklardan“karnında bebeği olan bir anne resmi çizmeleri istenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde ”Ki-Kare“ ”Fısher Kesin Ki-Kare“ ”Kolmogorov Smirnov testleri“ kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen sonuçlara göre, kız ve erkek çocuklardaki cinsiyetle ilgili farklılaşmanın çok erken yaşlarda başladığı görülmüştür. Çocuklar oyunlarında da daha çok kendi cinsiyetlerindeki arkadaşlarla oynamayı tercih etmekte ve cinsiyet ayırımı yaşla birlikte daha da belirginleşmektedir. Çocukların cinsiyet tercihlerinde anne baba, okul, sosyal çevre ve televizyon etkili olmaktadır. Çocukların cinsiyet farklılıkları resimlerine de yansımakta, kız ve erkek çocukların çizimlerinde farlılıklar görülmektedir. Kızların çizimlerinde süsleme ve daha fazla detay dikkat çekmektedir. Bu farklılıklar insan figürü çizimlerine de yansımakta ve çocuklar serbest insan çizimlerinde öncelikle kendi cinsiyetlerine yönelik çizimleri tercih etmekte ve çizdikleri figürün cinsiyetini belirlemede saç, elbise, pantolon gibi özelliklerden yararlanmaktadırlar. Yapılan istatistiksel işlemlerde bu sonuçlan desteklemiş ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 6-11 yaş grubu kız ve erkek çocuklarının hamile anne figürü çizimlerinde, gelişmiş ve ilkel figür çizimlerinin ”ki-kare testi“ sonuçlarına bakıldığında 5-6 yaş ve 7-1 1 yaş çocuklarının çizimleri arasındaki fark önemli bulunmuştur. (P0.05) Anne karnındaki bebek figürü çizimine göre; 5-6, 7-9 ve 10-11 yaş gruplarındaki kız ve erkek çocuklar arasındaki farkın ki-kare testi sonuçlarına bakıldığında bebek figürü çizme yönünden fark önemli bulunmuştur. (P0,05) Anne karnı içindeki bebeğin cinsiyetine göre 5-6, 7-9 ve 10-11 yaş gruplarındaki kız ve erkek çocuklar arasındaki farkın ”ki-kare“ testi sonuçlarına bakıldığında bebeğin cinsiyet çizimine göre farklılığın önemsiz olduğu görülmüştür. (P>0.05). Anne karnı içindeki bebeğin cinsiyetine göre 5-6, 7-9 ve 10-11 yaş gruplarındaki kız ve erkek çocuklar arasındaki farkın ”ki-kare" testi sonuçlarına bakıldığında bebeğin cinsiyet çizimine göre farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The scope of this study was to investigate gender segregation between the 6- 1 1 years old boys and girls according to their“pregnant mother drawings'”. The 324 children who were 55 girls and 54 boys between the 5-6 years, 63 girls and 57 boys between the 7-9 years and 47 girls and 48 boys between the 10-11 years old were selected as a sample group in this study. From the all ages groups were asked to draw“a pregnant mother”and the drawing were scored according to the some of the special features about pregnant mother drawings. For the analyses of data, the appropriate statistical tests were used. All children in the groups were compared relate to their ages and genders. The computed data findings were shown in the tables and figures. The results which were obtained from the comparison of the age groups pregnant mother figures were showed that the differences between developed and immature figures which were drawn by children were significantly important (p0.05). There was no difference between the genders of children within the each group. The results which were related to the baby figure drawings were indicated that the differences between 5-6, 7-9 and 10-11 years old children were significantly important (p0.05). According to the babies gender which were drawn by the children, the results were indicated that the differences between the 5-6, 7-9 and 10-11 years old boys' and girls' drawings were not significantly important (p>0.05). However, there were main differences between the drawings of boys and girls within the each age groups.