Korozif özefagus striktürlü çocuklarda büyüme ve gelişme
Growth and development of children with corrosive esophageal stricture
  1. Tez No: 48752
  2. Yazar: BİRGÜL URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALAZ KALBİYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalında 1989-1995 yılları arasında korozif özefagus striktürü tanısı alan 0-6 yaş grubunda 25 olgu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu olguların 14 ü erkek İli kızdır. Olgular halen dilatasyon tedavisine devam edenler ve tanı sonrasında tedavi aldıktan sonra tedavisi tamamlananlar olarak iki ayrı grupta karşılaştırılmış, hastane yaşantısı yönünden de değerlendirilmişlerdir.Her olgunun boy uzunluğu, ağırlığı.baş çevresi, kol çevresi, ölçümleri alınarak büyümeleri, D GTT uygulanarak gelişimleri incelenmiştir. Olgular tedavi aşamaları, tedavi süresi.maddeyi kimin içirdiği.anne yaşı ve anne eğitimine göre araştırılmıştır. Özefagus striktürü tedavisinin hastalarda büyüme ve gelişimi olumsuz etkilemediği ancak tedavi süresinin çocukların gelişimleri üzerinde olumsuz etki yaptığı saptanmıştır.Tedavi süreci içinde hastaneye yatışların çocukların gelişimlerini de olumsuz etkilediği bulunmuştur. Tüm olgularda büyüme normal sınırlarda saptanmıştır.Aile tutumlarının çocukların büyüme ve gelişimleri üzerindeki etkisi de çıkan bulgular arasındadır. Sonuç olarak özefagus striktürünün özellikle çocukların gelişimlerini etkilememesi için tedavilerinin mümkün olduğunca kısa hastane yaşantısı ile yapılması sağlanmalı.büyüme ve gelişimleri izlenmelidir. ANAHTAR KELİMELER : Korozif özefagus striktürü.büyüme ve gelişme,çocuk,boy,ağırlık,baş çevresi 35
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 25 children aged 1-6 years with corrosive esophageal stricture treated in Hacettepe University Children's Hospital between 1989-1995 were retrospectivily for their growth and development. Their centiles for weight, height.head circumference, arm circumference were studied.Denver Developmental Screening Test was applied for developmental evaluation. Children were compared according to : 1) the presence of stricture 2) period of hospitalization.No significant differences were found between patients with and without stricture in terms of growth and development. On the other hand, there were significant differences in the development of the patients who were hospitalized more than three times. As the duration of hospitalization influences the development,children with corrosive esophageal stricture should be treated within the shortest period of hospitalization. KEY WORDS: Corrosive esophageal striktür, growth and development,height,weight,head circumference. 36