Rotavirus gastroenteriti olgularında transaminaz düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of transaminase levels in patients who followed by rotavirus gastroenteritis
  1. Tez No: 487709
  2. Yazar: IŞIL BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BOZAYKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: 5 yaş altı çocuklarda görülen akut gastroenteriterin en sık sebebi rotaviruslardır. Rotavirüs gastroenteriti, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin sorunudur. Rotavirus gastroenteritinin lokal intestinal tutulumunun yanı sıra sistemik bulgularının olduğu bilinmektedir. Çalışmamız rotavirus pozitif akut gastroenteritinde transaminaz düzeylerinin değerlendirilmesini ve rotavirus negatif akut gastroenterit olguları ile karşılaştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda Ocak 2015 - Temmuz 2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları poliklinik ve acil servislerine başvurmuş, akut gastroenterit tanısı almış, tetkik ve tedavi edilen, yaşları 1 ay-18 yıl arası değişen hastalar geriye dönük olarak incelendi. Toplam 2014 hasta taranarak, 1971 hasta dahil edildi. Hastalar rotavirus pozitif ve rotavirus negatif olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların demografik özellikleri, AST, ALT, Na ve BUN değerleri kaydedildi. İstatistikler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza akut gastroenterit tanısı almış 1971 hasta dahil edildi. Bu hastaların 992'si (%50,3) rotavirus pozitif akut gastroenterit, 979'u(%49,7) rotavirus negatif akut gastroenterit olarak gruplandırıldı. Hastaların 887'si (% 45 ) kız ve 1084'ü (% 55 ) erkekti. Kız / Erkek oranı 0,81 olarak bulundu. Gruplar arasında cinsiyet açısından fark saptanmadı. Rotavirus pozitif grup için ortanca (median) yaş 20,9 ay iken, rotavirus negatif grup için ortanca(median) yaş 28,92  ay idi. Her iki grup arasında yaş dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Rotavirus pozitif hasta grubu yaşa göre incelendiğinde 1-12 ay yaş grubunda hasta sayısının daha fazla olduğu, rotavirus negatif grupta ise yaşa göre incelendiğinde 25-60 ay arası ile 61 ay ve üzeri yaş gruplarının diğer yaş gruplarından daha fazla hasta içerdiği görülmektedir. Rotavirus enfeksiyonu tüm yıl boyunca görülmekle birlikte Nisan, Ocak ve Mayıs aylarında pik yaptığı görüldü. Rotavirus pozitif ve rotavirus negatif akut gastroenterit tanılı hastaların başvuru ayları arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Her iki grup karşılaştırıldığında rotavirus pozitif grupta Na değerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. (p45 -normal değerin 5 katından az) saptandı, 3'ünde (%0,3) orta derecede yükseklik (normal değerin 5 kat-15 kat arası yüksek) saptandı. Rotavirus pozitif grupta 992 hastanın 253'ünde (%25,5) AST normal sınır üstünde hafif derecede yükseklik(>50 üzeri - normal değerin 5 katından az) saptandı. Rotavirus negatif grupta 979 hastanın 8'inde (%0,8) ALT normal sınır üstünde hafif derecede yükseklik (>45 -normal değerin 5 katından az) saptandı. Rotavirus negatif grupta 979 hastanın 37'sinde (%3,8) AST normal sınır üstünde hafif derecede yükseklik(>50 üzeri - normal değerin 5 katından az) saptandı. Hem ALT hem de AST nin birlikte yüksekliği rotavirus pozitif grupta 70 (%7,1) hastada, rotavirus negatif grupta 6 (%0,06) hastada görüldü. Sonuç: Rotavirus pozitif akut gastroenterit olgularında transaminaz düzeylerindeki artışın belirgin olarak daha fazla olması, benzer özelliklere sahip rotavirus negatif akut gastroenterit grubuna kıyaslandığında, rotavirüs enfeksiyonunun karaciğer üzerinde bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, akut gastroenterit hastalarında transaminaz yükselmesinin etiyolojisini değerlendirirken rotavirüs enfeksiyonları akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Rotavirus is the most frequent cause of infectious acute gastroenteritis in under the five years of age. Rotavirus gastroenteritis is a problem both in developed and developing countries. Rotavirus gastroenteritis is known to have systemic findings as well as local intestinal involvement. The aim of this study is to evaluate the transaminase levels in rotavirus positive acute gastroenteritis cases and compare with rotavirus negative acut gastroenteritis cases. Materials and methods: We retrospectively reviewed our patients who were diagnosed and treated with acute gastroenteritis and whose ages ranged from 1 month to 18 years, who were admitted to Zeynep Kamil Training and Research Hospital Pediatry Clinic and Emergency Department between January 2015 and July 2017. A total of 2014 patients were screened and 1971 patients were included. Patients were divided into two groups as rotavirus positive and negative. Demographic data and ALT,AST,Na and BUN levels were recorded for all patients. Statistics were performed using the SPSS 20.0 package program. Findings: 1971 patients who were diagnosed with acute gastroenteritis were included in the study. 992 (50.3%) of these patients were grouped as rotavirus positive acute gastroenteritis, and 979 (49.7%) were groupd as rotavirus negative acute gastroenteritis. There were 882 female (45 %) and 1084 male (55 %), the rate of female/male was 0,81. Between groups statistically significant relation were not determined about gender. For the rotavirus positive group, the median age was 20.9 months , for the rotavirus negative group the median age was 28,92  months. There was a statistically significant difference in terms of age distribution between the two groups. When the patients were examined by age, it was seen that the number of patients was more in 1-12 months age group in the rotavirus positive patients,and between 25-60 months and 61 months and over age group in the rotavirus negative patients. Rotavirus infection was seen throughout the year, peaking in April, January and May. There was no significant difference between application months of the patients who were diagnosed with rotavirus positive and with rotavirus negative acute gastroenteritis. When the two groups were compared, it was seen that the Na value was significantly lower in the rotavirus positive group.(p45- less than 5 times the normal value) and 3 of the cases (0,3 %) had moderately elevated ALT values (5 times to 15 times higher than the normal value) and 253 of the cases (25,5%) had above-normal mildly elevated AST values (>50- less than 5 times the normal value). Within the rotavirus negative group, 8 of the cases (0,8%) had above-normal mildly elevated ALT values (>45- less than 5 times the normal value) ,37 of the cases (3,8%) had above-normal mildly elevated AST values (>50- less than 5 times the normal value). ). Increases in both ALT and AST levels were detected in 70 patients (7,1%) in the rotavirus positive group and in 6 patients (0,6%) in the rotavirus negative group. Results: Significant increase in transaminase levels in patients with rotavirus-positive acute gastroenteritis suggests that rotavirus infection has an effect on the liver when compared to rotavirus-negative acute gastroenteritis group with similar characteristics. Therefore, rotavirus infections should be kept in mind when evaluating the etiology of transaminase elevation in acute gastroenteritis patients.