ÇKBT ve PET-BT çekiminde hastaların maruz kaldığı radyasyon dozlarının belirlenmesi
Determination of radiation dose of patients from msct and PET-CT
- Tez No: 487821
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Radyasyon yaşadığımız çevrenin bir parçasıdır ve zamanın başlangıcından beri var ola gelmiştir. Teknoloji gelişirken radyasyon farklı alanlarda kullanılmaya başlamıştır. En önemli alan ise hastalık teşhis ve tedavisidir. Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) ve Pozitron Emisyon Tomografi (PET-BT) hastanelerde tanı işlemi için kullanılan bir cihazdır. Radyasyon insan sağlığına zararlı olduğu için maruz kalınan radyasyon dozu en aza indirilmelidir. Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) ve Pozitron Emisyon Tomografi (PET-BT) ünitesine tanı ve tedavi amaçlı başvuran tüm hastaların maruz kaldığı doz miktarları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Radiation can be described as energy transfer and it is sourced from both in natural and man-made. The natural radiation has existed since creation of universe and it is part of our life. After development of technology radiation started to be used in a variety of different fields. The most important field is medicine where it is used both in diagnostic and treatment. Computed Tomography (CT) is one of the main devise used in hospitals for diagnosis process. As the radiation is hazardous for human the dose received by patient should be minimized. In this study radiation dose has been measured in CT and PET-CT (Süleyman Demirel University hospital) for all patients.