The synthesis of multifunctional hollow silica or titanium spheres and their adsorption applications
Çok fonksiyonlu içi boş silika veya titanyum küreciklerin sentezi ve adsorpsiyon uygulamaları
  1. Tez No: 487851
  2. Yazar: HAKAN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA TUBA ŞİŞMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda, içi boş silika küreler (HSS), iyi tanımlanmış yapısal özelliklerinden dolayı bilimsel ve teknik açıdan ilgi çekmiştir; HSS yüksek kimyasal ve termal kararlılığa, geniş yüzey alanlarına, düşük yoğunluğa, düşük toksisiteye ve diğer maddelerle iyi uyumluluklara sahiptir. HSS lerin, kromatografiden, enzimlerin veya proteinlerin kalkanı, ilaçların salınımında, boyaların veya mürekkeplerin uzaklaştırılmasında, fotonik kristallerde, yapay hücrelerde, atıkların giderilmesinde ve büyük biyomoleküler salım sisteminde geniş çeşitlilikte uygulamaları vardır. Düşük toksik, oldukça biyouyumlu olan ve geniş yüzey alanlarına sahip mekanik olarak kararlı bir madde olan içi boş silika küreler (HSS), farmasötik ve biyokimyada alanındada kullanılmaktadır. Püskürtme pirolizi ve akışkan yataklı reaktör, şablonlar olmadan içi boş parçacıklar üretmek için basit bir tekniktir, ancak bunların boyut ve şekillerini kontrol etmek zorlaşmaktadır. Şablonlu katman by layer (LbL) adsorpsiyonu ve sol-jel yöntemi, HSS leri sentezlemek için yararlı teknikler olarak bildirilmiştir. Bu çalışmada HSS eldesi için, mekanokimya ve sol-jel metodları uygulandı. Mekanokimya metodu için, yüksek enerjili Ball Milling kullanılarak nano boyutta ve yüksek verimde HSS elde edilidi. Sol-jel işlemi, iki aşamalı olarak kullanılmıştır. İlk aşamada feniltrimetoksisilan (PTMS) hidrolizi asidik koşullar altında gerçekleştirildi. İkinci adımda silanın yoğunlaşması, temel koşullar altında ilerledi ve sonuç olarak HSS elde edilmiştir. HSS ile epiklorohidrin (çapraz bağlayıcı) arasında epoksidasyon reaksiyonu sonucu HSEPC elde edildi. Elde edilen HSEPC. Gum Arabik ile fonksiyonlaştırılır ve HSEPCGUM elde edildi. Reaktif mavi 21 (RB21) Bazik mavi 3 (BB3) ve Metilen Mavisi (MB)'si Gum Arabik ile fonksiyonelleştirilmiş HSS üzerinde adsorpsiyonu çalışıldı. UV-vis spektrofotometresi ile HSEPCGUM üzerinde boyaların adsorban değerleri ölçüldü. Bu boyar maddelerin farklı dört derişimde adsorpsiyon izoterm deneyleri Freundlich, Langmuir ve Dubinin–Radushkevich (DR) yöntemleri ile 35oC'de uygulandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, Hollow silica spheres (HSS) have attracted scientific and technical interest due to their well-defined structural properties; HSS has high chemical and thermal stability, wide surface areas, low density, low toxicity and good compatibility with other materials. There are a wide variety of applications in HSSs, chromatography, shielding of enzymes or proteins, release of drugs, removal of dyes or inks, photonic crystals, artificial cells, removal of waste, and large biomolecular release systems. Hollow silica spheres (HSS), which are low toxic, highly biocompatible and mechanically stable with large surface areas, are used in the pharmaceutical and biochemical field. Spray pyrolysis and a fluid bed reactor are simple techniques for producing hollow particles without stencils, but it is difficult to control their size and shape. Templated layer bylayer (LbL) adsorption and sol-gel method have been reported as useful techniques for synthesizing HSS. In this study for obtaining HSS, mechanochemistry and sol-gel methods were applied. For the mechanochemical method, nano size and high efficiency HSS were obtained using high-energy Ball Milling. The sol-gel process was used in two steps. In the first step the hydrolysis of phenyltrimethoxysilane (PTMS) was carried out under acidic conditions. In the second step, the condensation of the silane proceeded under basic conditions and as a result HSS was obtained. The epoxidation reaction between HSS and epichlorohydrin (cross-linker) resulted in HSEPC. The obtained HSEPC was functionalized with Gum arabic and HSEPCGUM was obtained. Adsorption of reactive blue 21 (RB21) Basic blue 3 (BB3) and Methylene Blue (MB) on Gum Arabic functionalized HSS was studied. The adsorbent values of the dyes on HSEPCGUM were measured by UV-vis spectrophotometer. Adsorption isotherm experiments of these dyes at four different concentrations were carried out at 35 ° C with Freundlich, Langmuir and Dubinin–Radushkevich (DR) methods.