Mikrodalga kurutmanın tuzlama ve tepsili kurutma ile kombinasyonlarının sığır eti kalite özellikleri üzerine etkisi
Combined effect of microwave drying with salting and tray drying on the quality characteristics of beef
- Tez No: 488455
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışmada, etlerin kurutulması amacıyla endüstriyel tepsili kurutucu ile kurutma (TK) yöntemine alternatif mikrodalga kurutma (MK) ve kuru tuzlamanın ürünün fiziksel, biyokimyasal, mikrobiyolojik özellikleri ve kurutma karakteristikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ön işlem olarak uygulanan tuzlama %100NaCl ve %50NaCl+%50KCl karışımıyla gerçekleştirilmiş ve sodyum miktarını azaltmanın etkisi araştırılmıştır. Etler 9 gruba ayrılmış, ilk 3 grup TK, MK, TK+MK yöntemleriyle kurutulurken; diğer 6 gruba %100NaCl ve %50NaCl+%50KCl ile ön tuzlama yapılarak sırasıyla TK, MK ve TK+MK uygulanmıştır. TK ile kuruma süresi 660 dk.
Özet (Çeviri)
The effect of microwave drying (MD) and dry salting as an alternative to tray drying (TD) on physical, biochemical, microbiological, and drying characteristics of beef was investigated. Salting as pretreatment before drying was carried out with NaCl or NaCl/KCl salts to evaluate the effect of sodium reduction. Beef was divided into 9 groups: three groups were subjected to TD, MD, TD+MD; for the other 6 groups, 100%NaCl or 50%NaCl+50%KCl followed by MD, TD or MD/TD was applied. For TD, drying time was 660 min. and effective diffusivity (Deff) was 1.33x10-8m2/s while MD decreased drying time to 250 min.