Anonim şirket yönetim kurulu üyelerine karşı açılan sorumluluk davasında tahkim
Resolution of liability claims against members of board of directors of joint-stock companies through arbitration
- Tez No: 922389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM VEZİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Anonim şirketin yönetim kurulunda yer alan üyelerin, temsil ve yönetim faaliyetlerini gerçekleştirirken kanundan ve esas sözleşmeden doğan birtakım yükümlülüklerine uygun davranması gerekmektedir. Aksi takdirde yönetim kurulu üyelerinin esas sözleşmeden ve kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için hukuki sorumlulukları söz konusu olmaktadır. Yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu gündeme geldiğinde bu uyuşmazlık TTK m. 561 uyarınca devlet mahkemeleri aracılığıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Bununla birlikte, bilindiği üzere uyuşmazlıkların devlet mahkemeleri önünde çözülmesi yerine alternatif ve ihtiyari bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olan tahkim aracılığıyla da çözüme kavuşturulabilmesi mümkündür. Çalışmanın amacı anonim şirket yönetim kurulu üyelerine karşı açılan sorumluluk davasında tahkim konusunun ve yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğuna ilişkin davaların tahkimde görülmesi esnasında öne çıkan sorunların ele alınarak incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Members of the board of directors of a joint-stock company are required to act in accordance with their certain obligations arising from the law and the articles of association when performing their representation and management activities. Otherwise, they may be held legally liable for failing to fulfill their obligations arising from articles of association and the law. When the legal liability of board members is at issue, the dispute is resolved through state courts pursuant to Article 561 of Turkish Commercial Code. However, as it is known, disputes can also be resolved through arbitration, an alternative and voluntary dispute resolution mechanism, instead of state courts. The purpose of this study is to examine resolution of liability claims brought against members of board of directors of joint-stock companies through arbitration and to address the prominent issues that arise when liability claims against members of the board of directors are brought before arbitration.