Dijital sanat uygulamalarının Türkiye'deki durumu
Situation of digital art practices in Turkey
- Tez No: 488617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçmişi 1960'lı yıllara kadar götürülebilecek dijital sanat 70'lerden itibaren, dijital teknolojilerin geçirdiği hızlı gelişimin de etkisiyle bilgisayar sanatı, multimedya sanatı, sayısal sanat ve yeni medya sanatı gibi isimler altında gelişip yaygınlaşmış bir sanat dalıdır. Yaratım veya sunum sürecinde dijital teknolojilerin temel rol oynadığı dijital sanatın Türkiye'deki miladı olarak 20. yüzyılın son on yılı gösterilebilir. Dijital sanatın Türkiye'deki durumuna odaklanan bu çalışmada ilk olarak dijital sanatın tanımı ve niteliği ele alınmış ve değerlendirilmiştir, bununla birlikte; dijital sanatın, bu sanatın dünya çapında geçirdiği gelişim süreci ele alınmış ve sonrasında da Dijital Sanatın Sınıflandırılması başlığı altında dijital sanat türleri incelenmiştir. Ayrıca araştırma içerisinde çalışmanın ikinci bölümünde dijital sanatın Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenerek kronolojik olarak değerlendirilmiştir. Türkiye dijital sanatının gelişimine katkıda bulunmuş ve bulunmakta olan kişi, kurum ve etkinlikler ayrıntılı olarak tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital art that can be taken until the 1960's is an art form that has been developed and spread under the names of computer art, multimedia art, digital art and new media art with the effect of the rapid development of digital technologies since the 70's. Digital art, where digital technology plays a key role in the creation or presentation process, is the last decade of the 20th century as a milestone in Turkey.In this work focusing on the situation of digital art in Turkey, firstly the definition and the quality of digital art were discussed, followed by the development process of this art world-wide and then digital art types under the title of Digital Art Classification. In the second part of the work, the people, organizations and activities that have contributed to the development of digital art in Turkey and which are focused on the history of digital art in Turkey have been introduced in detail.