Menapozun fiziksel uygunluk düzeyi ve osteoporoz üzerindeki etkisinin pre ve postmenapozal dönemdeki kadınlar arasında değerlendirilerek karşılaştırılması
A Comparison of the effects of menapouse on physical fitness and osteoporosis of the pre and postmonopausal women
- Tez No: 48875
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physical Medicine and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Menapozun fiziksel uygununluk düzeyi ve osteoporoz üzerindeki etkisi, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunda toplam 42 pre ve postmenapozal olguda değerlendirilmiştir. Kemik mineral yoğunluğu, premenapozal olgularda normal sınırlarda bulunurken postmenapozal olguların % 51.85'inde osteoporozla uyumlu olarak azalmıştır. Postmenapozal 5 yıl ve üzerindeki olgularda osteoporoz insidansı yüksek bulunmuştur. Fiziksel uygunluk düzeyinin değerlendirilen parametreleri arasında Harvard Step, Sit ups, Modifıye Push ups ve Gövde Ekstansiyon testlerinde premenapozal grup lehine anlamlı fark bulunmuştur ( p< 0.05). Denek sayısının çok olduğu 40 - 49 yaş grubundan bir subgrup oluşturularak denekler 40 - 43, 44 - 46, 47 - 49 yaş dilimlerine ayrılmış, fiziksel uygunluk parametreleri yeniden değerlendirilmiştir. Sit ups ve Gövde Ekstansiyon testlerinde 44 - 46 yaş grubu en yüksek skoru almıştır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of menopause on physical fitness and osteoporosis were studied on 42 pre and postmenopausal healthy subjects School of Physiotherapy Rehabilitation at Hacettepe University. Premenopausal subjects, bone mineral density values were found to be normal, but in the postmenopausal group %51.85 of the subjects were found to be osteoporotic. The incidence of osteoporosis was higher in the subjects who were postmenopausal for 5 or more years. When the subjects were tested for physical fitness level with Harvard step, sit ups, modified push ups and trunk extention tests, the difference between 2 groups was statistically significant for premenopausal ones(p < 0.05). Most of the patients were between 40 - 49 years age and they were subgrouped as 40 - 43, 44 - 46 and 47 - 49. They were evaluated with the same methods and 44 - 46 group got the highest scores when studied with sit ups and trunk extention tests. 59