Müzik kütüphanelerinde koleksiyon geliştirme ve Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi
Colection development in music libraries and the Library Of Bilkent University
  1. Tez No: 63777
  2. Yazar: FAİK KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBÜN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Ankara 'da müzik eğitimi veren kurumların bünyelerinde kurulmuş olan müzik kütüphanesinden biri de Bil kent Üniversitesi Kütüphanesi ve Müzik Odası 'dır. Kütüphane, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 'nün gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuştur. Zamanla koleksiyonun, MSSF öğretim elemanlarının istedikleri her materyalin kütüphaneye alınarak gelişmeye devam etmesine karşın kullanıcıların, gereksinimlerini karşılayamadıkları şeklindeki eleştirileri devam etmiştir. Araştırmanın amacı bu eleştirilerin nedenlerini ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla hipotezimiz“ Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi 'nin koleksiyonunun Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü ' nün kullanıcılarının gereksinimlerini karşılayamıyor olmasının nedeni koleksiyon geliştirme çalışmalarının adı geçen kütüphanenin farklı düzey ve amaçlı kullanıcılarına yönelik olarak programlı bir şekilde yürütülmemesi, dolayısıyla yeterli bir koleksiyonun oluşturulamamış olmasından kaynaklanmaktadır ”şeklinde oluşturulmuştur. Hipotezimizi kanıtlamak için MSSF kullanıcıları başta olmak üzere BÜKMO kullanıcılarına anket uygulanmıştır. Ayrıca BÜK ve MO koleksiyonları değerlendirilerek, halihazır koleksiyon, koleksiyon geliştirme çalışmalarının eksikliğinin sonuçları ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda BÜK ve MO koleksiyonlarının kullanıcıların gereksinimlerini karşılayamadıkları ve BÜK 'nde yürütülen koleksiyon geliştirme çalışmalarının da belirli bir plan doğrultusunda yürütülmediği ortaya çıkmıştır.n Çalışmadan çıkan sonuçlara dayanılarak yapılan öneriler hem üniversite kütüphanelerinde hem de senfoni orkestraları kütüphanelerinde müzik koleksiyonu geliştirme programlarının oluşturulmasına yöneliktir. Bu çalışmada hem Bil kent Üniversitesi Kütüphanesi hem de Müzik Odası örneğinde üniversite ve müzik okulu kütüphanelerine yönelik koleksiyon geliştirme programlarının çerçeveleri çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The Music Room of the Library of Bil kent University (BÜKM0) is one of the music libraries which placed in the institutions providing the music education in Ankara. The above mentioned music library has been founded for the aim to meet the necessities of The Faculty of Music and Performing Arts (MSSF). The collection of this music library has been developed by the direction and instructions of academic personel s in MSSF. But there has always been a complain regarding this library doesn't meet the needs of its real users. The purpose of this study is to find out the reasons of those above mentioned situations. Under the light of this purpose our hypothesis is that“The music library collection doesn't meet the needs of MSSF and its real users. And the collection improvement efforts, haven't been directed in the direction for meeting the need of users who has different levels and purposes for the use library. Because of this two mentioned reason, there haven't been formed a good enough collection”To prove our hypothesis ; there have been applied the questionnaire to BÜKM0 users, we gave priority to the users coming from MSSF. Moreover, we made evaluation regarding the whole collection of the Library of Bilkent University and seperately the collection of the Music Room and by this evaluation, it has been tried to find the reasons for the lack of the collection improvement efforts. It has been found as a conclusion that the collection ofthe Music Room isn't enough for meeting the needs of the users and the collection improvement efforts and studies in the Library of Bil kent University haven't been directed under a plan at the end of our study. The recommendations suggested according to the results of our study is directed towards to form an improvement program for music collection in both the university libraries and the libraries of Symphony Orchestras. It has been tried to make working frames for the collection improvement programmes directed towards both the university libraries and the library of music school sin the sample of both the Library of Bil kent University and the Music Room.