Yapısal eşitlik modellemesi ve Konya ili üzerine bir uygulama
Evaluation of municipality service quality of Selcuklu municipality in Konya province by structural equation modeling
  1. Tez No: 489380
  2. Yazar: YELDA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN İYİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya ili Selçuklu Belediyesi tarafından verilen belediye hizmetlerinden vatandaşın memnuniyet düzeyini ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda LISREL 8.80 ve IBM SPSS 21.0 paket programları kullanılarak SERVQUAL hizmet kalitesi ölçüm modeli faktörleri, doğrulayıcı faktör analizi, yol analizi ve yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada Selçuklu Belediyesi hizmet kalitesi; fiziki görünüm, güvenilirlik, heveslilik, erişebilirlik, güvence, sosyal hizmetler, yardım hizmetleri, temizlik hizmetleri, memnuniyet ve sadakat olmak üzere on farklı hizmet ölçüm faktörü oluşturularak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, Selçuklu Belediyesi tarafından verilen hizmet kalitesi ile ilgili bulgular verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure satisfaction level of citizen from municipal services given by Selçuklu Municipality in Konya province. For this aim, SERVQUAL service quality measurement model, confirmatory factor analysis, path analysis and structural equation modeling are performed by using LISREL 8.80, and IBM SPSS 21.0 package programmes. In this study, Selçuklu Municipality's service quality is investigated under ten different service measurement factor as physical appearance, reliability, responsiveness, accessibility, assurance, social services, assistance services, cleaning services, satisfaction, and loyalty. As a result of this study, findings are given and necessary suggestions about municipal service quality provided by Selçuklu Municipality have been made