Kardiyopulmoner resüsitasyonda optimal kurtarıcı sayısının önemi
The importance of optimal rescuer in cardiopulmonary resuscitation
  1. Tez No: 489898
  2. Yazar: SEZER EŞFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KPR kalitesi üzerine etki eden en önemli faktörlerdeni birinin kurtarıcı yorgunluğu olduğu belirtilmiştir. Amaç: Çalışmamızda kurtarıcıların dinlenme sürelerinin KPR uygulamasındaki başarılarının artmasına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamız Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim dalında 12 kurtarıcı ile prospektif olarak yapıldı. Kurtarıcıların yaş, son eğitim süresi, BKİ ve deneyimin KPR üzerine olan etkisi araştırıldı. Çalışmamızda 12 kurtarıcı değişik sayılarda gruplara bölünerek, aktif KPR ve dinlenme sürelerinin KPR'ın kompresyon, dekompresyon ve bası hızı üzerine olan etkileri araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda kurtarıcıların yaş ortalaması 27,3±2,0 yıl olup, yaş ile bazal hız arasında pozitif yönlü korelasyon saptandı (p0,05). Deneyim, KPR uygulama sıklığı, BKİ ve son eğitim süresinin kalp hızı, kompresyon ve dekompresyon oranları arasında ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Çalışmamızda kurtarıcıların uygun bazal kompresyon oranı %92,1±7,9, uygun bazal dekompresyon oranı %94,8±6,0 ve bazal bası hızı 112,9 bası/dk olarak saptandı. Grup 1'de kompresyon, dekompresyonun ve kalp hızının ilk grupta özellikle 4 ve 5 siklüslerde düştüğü (p0,05). Grupların kendi aralarında kompresyon, dekompresyonun ve kalp hızında farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting CPR quality is the rescuer tiredness. Aim: The purpose of our study is to investigate the effect of restorers' rest periods on the success of CPR implementation. Material and Method: Our study was carried out prospectively with 12 rescuers in Gazi University Faculty of Medicine Emergency Medicine Department. The effect of rescuers on age, recent training duration, BMI and experience on CPR was investigated. In our study, 12 rescuers were divided into groups to investigate the effects of active CPR and rest periods on CPR compression, decompression and compression rate. Results: In our study, the mean age of the subjects was 27.3 ± 2.0 years, and there was a positive correlation between age and basal rate (p0.05). Experience, CPR practice frequency, BMI and cardiac rate of last training, no relation between compression and decompression rates (p>0.05). In our study, the appropriate basal compression rate was 92.1 ± 7.9%, the appropriate baseline decompression rate was 94.8 ± 6.0 and the basal compression rate was 112.9 bpm. Group 1, compression, decompression and heart rate decreased in the first group especially at 4 and 5 cycles (p 0.05). There was no difference in compression, decompression and heart rate among the groups (p> 0,05).