İki değişik gövde tasarımında sabit porselen restorasyonlar üzerine gelen oklüzal kuvvetlerin değişik bölgelerdeki dağılımlarının holografik interferometre yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 48995
  2. Yazar: TURAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN SUCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Restoratif dişhekimliğinde yaygın olarak kullanılan metal- porselen köprülerde, metal ah yapı tasarımı porselen üst yapıya destek olması ve gelen kuvvetlere karşı koyması bakımından önemlidir. Bu çalışmada iki değişik gövde tasarımında hazırlanan metal alt yapı örneklerinde, bağlantı bölgelerinin boyutlarının kuvvet iletimi ve deformasyon yönü bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metal alt yapı hazırlanmasında gövde tasannu olarak boşluklu (Inzoma) ve dolu gövdeler (MK-c keramik cirkular ) bir krom-nikel alaşımından (Wiron 99) döküldü. Bağlantı bölgelerinin okluzogingival derinlikleri lmm den başlayarak 0,5 mm aralıklarla artırılarak oluşturuldu. Bukkolingual genişlik ise tüm örneklerde 3 mm olarak hazırlandı. Gövde üzerine kuvvet uygulanarak hologramları elde edildi Hologramda yapılan değerlendirme neticesinde dolu gövde ile hazırlanan örneklerde, uygulanan kuvvetlerin destek dişlerdeki metal başlığa iletilmesi açısından, bağlantı bölgelerinin molar bölgede minimum 2,5 mm., premolar bölgede ise 3 mm. okluzogingival derinlikte hazırlanmasının uygun olduğu tespit edilmiştir. Boşluklu tasarımlarda ise bağlantı bölgelerinin boyutlarının mümkün olduğunca artırılmasının ve kısa gövde boşluğuna sahip vakalarda kullanılmasının uygun olacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
-64 SUMMARY The metal substructure design, used commonly in metal-porcelain bridges in restorative dentistry is important from the viewpoint of that supports the porcelain superstructure and opposes the forces onto it In this study, the dimensions of the connectors in metal substructure samples, which were prepared as two different pontic designs were aimed to appreciate from the viewpoint of the force transfer and the direction of the deformation. Hollow (inzoma) and solid pontic (MK-c keramik cirkular) designs were used in the metal substructures made of chromium-nickel alloy. The occlusogingival depths of connectors were formed increasingly by 0,5 mm beginning from 1 mm. In all the samples, the buccolingual width was 3 mm. Their holograms were obtained by carrying out of a force on to the pontic. In consequence of the hologram test, it was established that the occlusogingival depth of the connectors in the molar zone and the premolar zone must be minimum 2.5 mm and 3 mm respectively to transfer the forces applied in the samples prepared with a solid pontic to the metal coping in the support teeth, hi the hollow designs, the dimensions of the connectors must be increased as long as possible and they must be used in the short pontic span events.