İki tip silindirik endosteal implant alt yapı üzerine hazırlanmış üç değişik tüberkül eğimli kron tasarımlarına uygulanan vertikal kuvvetlerin oluşturduğu gerilimlerin 'Finite Element Stress Analysis' yöntemi ile incelen
- Tez No: 48994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
-108- OZET Bu araştırmada“Finite Element Stress Analysis”yöntemi ile SAP90 programı kullanılarak, iki tip süindirik endosteal implant üzerine yapılan üç farklı tüberkül eğimli metal destekli porselen kron tasarımlarına uygulanan vertikal kuvvetlerin stres analizi yapılmıştır. Ele alınan iki tip süindirik endosteal implant; hollow cylinder ve hollow screw implant tipleridir. Metal destekli porselen kron tasarımlarında ele alman farklı tüberkül eğimleri ise 15, 30 ve 45 derecelik eğimlerdir. Vertikal oklüzal kuvvetler uygulandığında, ele alınan altı durum için; çekme, sıkışma, makaslama gerilimleri ve yer değiştirme değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçta; hollow cylinder ve hollow screw süindirik endosteal implant tiplerinden daha çok, ele alman 15, 30, 45 derecelik tüberkül eğimlerinin farklılığının stres dağılımında daha etkili olduğu gözlenmiştir, implant tipleri, implantın kendi iç yapısında ve komşu kemik yapıda farklı stres dağılımlarına neden olurken, tüberkül eğimlerinin değişmesi; tüm yapılarda stres dağılımlarının yönü, yoğunluğu ve yer değiştirme bulguları olarak farklı değerlerde izlenmiştir.. Farklı tüberkül eğimlerinin, ele alman vertikal kuvvetler karşısında kron ve implantta oluşan çekme, sıkışma ve makaslama gerilimleri ile-109- yer değiştirme bulguları açısından etkili olduğu, ayrıca 30 derece tüberkül eğiminin her iki implant tipinde de diğer tüberkül eğimlerine göre daha uygun stres dağılımlarına neden olduğu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-110- SUMMARY In this research, the stress analysis of vertical strengths have been done which were loaded on metal-ceramic crown projects with three different cusp inclinations on two kinds of cylindrical endosteal implant by using SAP90 program with the use of“Finite Element Stress Analysis”. The kinds of cylindrical implants are hollow cylinder and hollow screw implants. The different cusp inclinations that have been taken into account are 15, 30 and 45 degrees inclinations. When vertical occlusal strengths have been loaded, the shear stresses, compressive stresses and tensile stresses studied in six conditions have evaluated comparatively. Consequently, the differents of 15, 30 and 45 degrees cusp inclinations rather than hollow cylinder and hollow screw implant kinds were observed to be more effectively in stress distrubutions. Its observed that, while implant kinds were effective on stress distributions in its own structure and in the adjacent bone structure the change of cusp inclination were folloved in different values as the way distribution, replacement of stress distribution in every structures. It has been determined that the different cusp inclinations in opposed to vertical strengths were effective in respect of tensile, compresive and shear stresses and replacement findings that happen on metal-ceramic crown and implants.