The prognostic value of cardiac power output in septic patients
Septik hastalarda kalp debi gücünün prognostik değeri
- Tez No: 490049
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ZUHAL AYKAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Sepsis, hastaneye yatışların yüksekmortalite ve morbidite ile seyreden başlıca sebeplerinden biridi. Hâlâ mortalite için prediktif değerler araştırılmaktadır.Son zamanlarda, yeni bir hemodinamik parametre olan“Kardiyak Güç İndeksi (CPO)”kalp yetmezliğinde prognozu belirlemeyi önerdi. Bu çalışmada,Septik şoklu hastaların CPO'nun sepsis ve YBÜ'de sağkalımı üzerindeki prognostik gücü. Değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Çalışma Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirildi. Çalışmaya yoğun bakım ünitesinde yatan erişkin septik şok hastaları dahil edildi. Sepsis Sepsis-3 olarak tanımlandı ve hastalar, Sepsis mSağ Kalım Kılavuzunda göre tedavi edildi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbiditesi, sepsis kaynağı, yoğun bakım öncesi hastane yatışları, SOFA ve APACHE II skorları kaydedildi. Arteryal kan gazları, santral venöz oksijen satürasyonu gibi biyokimyasal değişkenler(ScVO2), lökosit, prokalsitonin (PCT), laktat, trombosit, kreatinin, beyin natriüretikpeptit (BNP) günlük takip edildi. İntravasküler sıvı açığını ekarte etmek için pasif bir bacak kaldırma testi uygulanıp , kalp debisi hacmi, kardiyak indeks, sistemik vaskülerdirenç ve inme hacmi ölçümleri yapıldı. 12 saat ara ile üç kez tekrarlandı. Kardiyak güç çıkışı (CPO) ve kardiyak güç indeksi (CPI) hesaplandı. Hastalar hayatta kalanlar ve ölenler olarak sepsis ve YBÜ hayatta kalnalar olarak gruplandırıldı. Bulgular: Hayatta kalanlar ve ölen hastalar sepsis ve YBÜ hayatta kalmaları açısından demografik veriler, APACHE II, SOFA skorları ve biyokimyasal değişkene göre, açısından benzerdiler. Sepsis sağ kalım oranlarına göre sağ kalanlarda CPO değerleri takip eden şekilde: M1 = 0.89, M2 = 0.99, M3 = 0.9 ve M4 = 1.05 (p1 = 0.16, p2 = 0.31, p3 =0.08 ve p4 = 0.07). Sepsis sağ kalım oranlarına göre CPI değerleri takip eden şekildeydi: M1 = 0.48, M2 = 0.49, M3 = 0.45 ve M4 = 0.56 (p1 = 0.124,p = 0.521, P00.08 ve p4 = 0.09). Sonuç: Sepsisde CPO ve CPI değerleri sepsis ve YBÜ mortalitesini öngörmemiştir.
Özet (Çeviri)
The prognostic value of Cardiac Power Output in septic patients Purpose: Sepsis is one of the leading reasons for the hospitalization with high mortality and morbidity; there is still a search for predictive values for mortality. Recently, a new hemodynamic parameter“Cardiac Power Index (CPO)”has been proposed to determine prognosis in heart failure. In this study, we aimed to evaluate the prognostic power of CPO in sepsis and ICU survivals of patients with septic shock. Material and Methods: The study was carried out at Marmara University Pendik Training and Research Hospital Anaesthesiology Intensive Care Unit. Adult, sepsis and septic shock patients admitted in intensive care unit were included. Sepsis was defined as Sepsis 3 and patients were treated according to the recommendations in the Surviving Sepsis Guideline. Patients' age, gender, comorbidities, source of sepsis, preintensive care hospital admission, SOFA and APACHE II scores were recorded. Biochemical variables such as arterial blood gases, central venous oxygen saturation (ScVO2), leukocyte, procalcitonin (PCT), lactate, platelet, creatinine, brain natriuretic peptide (BNP) were followed daily. After excluding intravascular volume depletion by a passive leg-raising test, cardiac output volume, cardiac index, systemic vascular resistance, and stroke volume measurements were made and the measurements were repeated three times for every 12-hour. The cardiac power output (CPO) and cardiac power index (CPI) were calculated. Patients were grouped as survivors and nonsurvivors due to sepsis and ICU survivals. Results: Survivor and non-survivor patients were comparable in demographic data, APACHE II, and SOFA scores, and the changes in biochemical variable according to sepsis and ICU survivals. The CPO values survivors according to sepsis survival were as followed: M1= 0.89, M2= 0.99, M3= 0.9, and M4= 1.05 (p1= 0.16, p2= 0.31, p3= 0.08, and p4= 0.07, respectively). The CPI values for survivors according to sepsis survival were as followed: M1= 0.48, M2= 0.49, M3= 0.45, and M4= 0.56 (p1= 0.124, p=0.521, P00.08, and p4= 0.09, respectively). vii Conclusion: CPO and CPI values did not predict sepsis and ICU mortality in sepsis patients