The biochemical analysis of calcium channel blockers as antihypertensive drugs
Antihipertansif kalsiyum kanalı bloker ilaçlarının biyokimyasal analizi
  1. Tez No: 490392
  2. Yazar: MUSTAFA MAGED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR, DOÇ. DR. YASEMİN GÜLGÜN İŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Birçok çalışma kalsiyum kanal önleyici ilaçların, özellikle Diltiazem ve Verapamil'in kanser riski veya kemoterapötik ilaç etkinliği ile aralarında bağ bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada, piyasada varolan ilaçlardan diltiazem ve verapamil'in antioksidan enzimler; Süperoksit Dismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon Peroksidaz (GPx), ve Glutatyon-s-tramsferaz (GST) üzerine olan etkileri ve bu yolla kanser gelişimi veya kemoterapötik ilaç direnci ile ilişkileri, bildiğimiz kadarıyla literatürde ilk defa test edilmiştir. Bu çalışmada ilaçların çözünürlüğü, belli miktardaki ilaçların su, methanol ve fosfat tamponu (100 mM, pH 6.5) gibi farklı çözücülerle çalışılmıştır. En yüksek çözünürlüğün fosfat tamponuyla bulunması nedeniyle kararlılık testleri bu çözücüyle gerçekleştirilmiştir. Kararlılık testlerinde ilaç ekstreleri 4ºC de saklanmış ve günlük olarak diltiazem için 236 nm ve verapamil için 278 nm dalgaboyunda absorpsiyon ölçümleri yapılmıştır. İlaçların ikisinin de 49 gün boyunca 4ºC'de kararlı olduğu bulunmuştur. Enzim aktivitelerine olan etkileri ilaçların farklı dozlarında analiz edilmiş ve sonuçlar kontrole kıyasla inhibisyon yüzdesi olarak verilmiştir. Sonuçların ortaya koyduğu biçimiyle Diltiazem ve Verapamil SOD enziminin faaliyetini yaklaşık %90 oranında arttırmıştır. İlaçların GST üzerindeki etkisi; Verapamil için enzim aktivitesi %100 oranında artarken, Diltiazem %22'den düşük inhibisyon yaptığıdır. GPx için sonuçlar Diltiazem'in %90, Verapamil'in ise %100 oranında inhibisyon yaptığı şeklindedir. Diğer yandan CAT enzimi ile yapılan çalışmaların sonucunda Diltiazem ve Verapamil'in herhangi bir önemli etkiye yol açmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many studies have proven the association between calcium channel blockers (CCBs), especially Diltiazem and Verapamil, and their relation to cancer development or their role on the chemotherapeutic drug efficacy. In this study, the commercially available drugs, diltiazem and verapamil were used to test their effects on the antioxidant enzymes, namely Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathione Peroxidase (GPx) and Glutathione-S-Transferase (GST), with their relation to cancer development or chemotherapeutic drug resistance; to our knowledge, for the first time in the literature. The solubility of drugs were also performed, where certain amount of tablets extracted in different solvents, such as water, methanol and potassium phosphate buffer (KP, 100 mM, pH 6.2). Since the higher solubility was observed with KP buffer, the stability tests were performed with the same solvent. For stability tests, the extracts were kept at +4ºC and the absorbance measurements were done daily at wavelength of 236 nm for diltiazem, and 278 nm for verapamil. Both drugs were found stable for 49 days at +4ºC. Their effect on enzyme activities were analyzed with varying doses, and reported as percent inhibition of each enzyme with respect to control. The results showed that diltiazem inhibited SOD activity about 100% but verapamil increased the SOD activity about 90%. The GST activity showed that verapamil activates the enzyme about 100% but diltiazem shows inhibitory effect about less than 22%. For GPx, diltiazem resulted in 90% inhibition and verapamil in 100%. On the other hand, on CAT there was no significant effect by both drugs