Sığır karkaslarında salmonella kontaminasyonu ve serotip dağılım
The Contamination and serovar distribution of salmonella in beef carcasses
- Tez No: 49041
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
62 6. ÖZET SI?IR KARKASLARININ SALMONELLA KONTAMİNASYONU VE SEROTİP DA?ILIMI Bu çalışmada, Ankara ili ve çevre ilçelere ait askıda (A) ve yerde (B ve c) kesim yapılan 3 mezbahadan temin edilen 180 sığır salmonella yönünden analiz edilmiştir. Bu amaçla, sığırların, sırasıyla, karkaslarının 3 ayrı bölgesinden alınan toplam 540 swap ile 180'er mezenteriyal lenf yumrusu ve bağırsak içeriği örnekleri olmak üzere toplam 900 örnek salmonella yönünden analize alınmıştır. Salmonella izolasyonunda zenginleştirmeye dayalı klasik kültür yöntemi kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre, sığırların 36'sı (% 20) salmonella pozitif, 31' i (% 17.2) salmonella portör bulunmuştur. Swap örneklerinin 10'undan (%1.85), karkasların ise 9'undan (% 5); mezenteriyal lenf yumrusu örneklerinin 12'sinden (% 6.6); bağırsak içeriği örneklerinin ise 26'sından (% 14.4) salmonella izole edilmiştir. Yerde kesim yapılan mezbahalarda (B,C) salmonella pozitif sığır oranının, askıda kesim yapılan mezbahaya (A) oranla fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
64 7. SUMMARY THE CONTAMINATION AND SBROVAR DISTRIBUTION OF SALMONELLA IN BEEP CARCASSES In this study, 180 cattle were surveyed for salmonella contamination level and serotype at three abattoirs (A,B and C) located in Ankara and its towns. In abattoir Ar catties were slaughtered and dressed on the rail, *n B and C on the floor. Prom the catties chosen randomly, totaly 900 samples were obtained of which 540 carcass swabs taken from three different areas of each carcass, 180 mesenteric lymph nodes and 180 intestinal contents. Salmonella isolation from the samples were performed by using conventional selective enrichment culture media. Salmonella isolates were serotyped at one of the laboratory (Bundesinstitut für gesundheitl ichen Verbraucherschutz und Veterinârmedizin, Wernigerode) in Germany. The results obtained showed that 36 (20 %) of catties were salmonella positive and 31 (17.2 %) were salmonella porter. Based on the sequential sampling, 9 (5 %) of carcasses, 10 (1.85) of mesenteric lymph nodes and 26 (14.4 %) of intestinal contents were found salmonella positive.