İş doyumu ve sağlık çalışanları
Job satisfaction and healthcare professionals
  1. Tez No: 490545
  2. Yazar: ÖZLEM ELİK BALKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsan yaşamının önemli bir kısmını iş yerinde geçmektedir. Dolayısıyla, çalışanın işinden almış olduğu doyum oranı, yaşamını önemli derecede etkilemekte, işinden aldığı haz ve bu hazzın yaşamına olumlu şekilde yansıması, onun ruhsal sağlığının yanı sıra, bedensel sağlığını da olumlu etkilemekte, aile yaşamında mutluluğu ve iş hayatında da verimliliği sağlamaktadır. Tüm çalışanlarda olduğu gibi sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının beklentileri karşılandığı ölçüde doyum sağlamaktadır. Çalışma teorik nitelikte olduğundan, tarihçi metodu ve kaynak taraması tekniği kullanılmıştır. İş doyum düzeyi yüksek olan çalışanlar daha verimli, daha özgüvenli ve iletişimi daha iyi olan bireylerdir. İş doyum düzeyi çalışanların verimlilikleri yanında pek çok faktörleri de beraberinde getirmektedir. İş doyumu ve işten ayrılmaya etkisi konusu da bu faktörlerden bir tanesidir ve konu ile ilgili olarak yapılan literatür taramasından elde edilen bulgulara göre, iş doyumu yüksek olan sağlık çalışanlarının işten ayrılma niyetlerinde azalma olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings spend a significant part of their lives at work. Therefore, the rate of satisfaction that the employee receives from work affects their life at a significant level, the pleasure they receives from their work and positive reflection on their life, positively affects physical health as well as their mental health, and also provides happiness in family life and productivity in business life. As is the case with all employees, the healthcare professionals who work in health services are also satisfying the expectations that they expect. Because of the theoretical character of this study, the historian method and the source scanning technique are used. Employees with a high job satisfaction level are more productive, more confident and have better communication. In addition to the productivity of the employees, the level of job satisfaction brings with it many factors. The effect of job satisfaction and job separation we have studied in our project is one of these factors and it is seen that according to the findings obtained from the literature review made about the subject, it is seen that healthcare professionals with high job satisfaction decrease their intention to leave the job.