Ziyaretçilerin erişkin hasta ziyaretine ilişkin düşünceleri
- Tez No: 49060
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARZU SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 604
Özet
51 4. Ziyaretçilerin, hastanede hastaları ile rahat görüşebilmeleri için görüşme odaları gibi ziyaretçilere uygun ziyaret odalarının düzenlenmesinin sağlanması, 5. Hasta yakınları, hastaları hastane yemeklerini yiyemedikleri için onlara yiyecek getirmeyi alışkanlık edinmişlerdir. Bu alışkanlığı hasta yararına kullanmak için hemşirelerin, getirilen yiyecekleri kontrol etmesinin, ziyaretçilere bu konuda eğitim vermesinin sağlanması, 6. Hemşirelerin, ziyaretçiler tarafından hastaların fizyolojik gereksinimlerini karşılamalarına gerek bırakmayacak girişimleri yerine getirmek için gerekli hizmet içi eğitimler yaparak uygulamaya koyması, 7. Yaptığımız araştırma sonuçlarının, ziyaretçilerin ve ziyarete ilişkin koşulların düzeltilebilmesi için hastane yetkilileri ve hemşirelerle paylaşılması, 8. Ziyaretin hasta, hemşire açısından değerlendirileceği bu çalışmayı tamamlayıcı çalışmaların planlanması gerekmektedir. V. 3. Özet Bu çalışma, hastanede yatan yetişkin hastaların ziyaretçilerinin, ziyaret etme nedenlerini, ziyaretin niteliğini ve ziyaretçilerin beklentilerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi' ne ziyaret saatlerinde ziyarete gelen 150 ziyaretçi oluşturmaktadır.52 Araştırmada, veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve iki anketörûn de yardımıyla uygulanan“Görüşme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme formunda, ziyaretçilerin tanıtıcı özellikleri, ziyaret süresi, sıklığı, zamanı, ziyaret nedenleri, ziyaretçilerin ddiğer ziyaretçiler ve hemşirelerden beklentileri, ziyaretle ilgili değerlendirmelerine ilişkin sorular yer almaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde“ki kare testi”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucu, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Ziyaretçilerin çoğunluğu, orta yaş grubunda ve erkek, orta öğretim mezunu, çalışmayan ve hastanın birinci dereceden yakınlarıdır. Ziyaretçilerin çoğunlukla hastanede hasta ziyareti deneyimi olduğu, hastalarına daha çok, hastanın yakını olması nedeniyle 2-6 kez ziyarete geldikleri saptanmıştır. Ziyaretçiler, hastanın durumu hakkında bilgi edinmek ve hastanın durumunu izlemek için hastalarını yeniden ziyaret etmek istemektedirler. Ziyaretçilerin çoğunluğu, mevcut ziyaret süresini bilerek, bu süreyi ziyaret için yeterli bulmuşlardır. Ziyaretçilerin çoğunluğunun hastanın yakını olduğu için ziyarete geldikleri, ziyarette kalma sürelerinin, hastayı rahatsız etmemek için 5-10 dk. olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hastane çalışanları ve ziyaretçiler için öğle saatlerinin, mesai saati olmaması nedeniyle ziyaretçilerin çoğunluğunun hastalarını öğle arası53 ziyaret etmek istedikleri bulunmuştur. Ziyaretçilerin, ziyaretleri sırasında daha çok hastayla konuşup sohbet ettikleri bulunmuştur. Ziyaretçiler, ziyareti, hastanın moralini düzelttiği için yararlı, hastayı yorduğu için zararlı bulmuşlardır. Ziyarete gelirken hastaya ihtiyacı olduğu ve hastane yemeklerini yiyemediği için yiyecek ve içecekler getirdikleri saptanmıştır. Ziyaretçilerin çoğunluğunun, hastaları ile hasta odasında görüşmek istedikleri hulunmuştur. Ziyaretçilerin tamamına yakınma ziyaret kuralları hakkında açıklama yapılmamıştır. Buna rağmen ziyaretçilerin, hastanede ziyaretleri sırasında uymaları gereken kurallar olduğunu bildikleri saptanmıştır. Bu kuralların, kısa ve zamanında ziyaret, gürültü yapmama, hastaları rahatsız etmeme gibi kurallar olduğunu bildikleri saptanmıştır. Ziyaretçilerin çoğunluğunun, ziyaretleri sırasında servis çalışanlarından uyarı almadıkları belirlenmiştir. Ziyaretçilerin, diğer hasta ziyaretçilerinden kısa ve zamanında ziyaret, hemşirelerden güler yüz ve iyi davranış gibi beklentilerinin olduğu saptanmıştır. Ziyaretçilerin ziyaret sonrasındaki görüşlerinin ise“hastanın durumu iyi, sevindim”şeklinde olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara uygun öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
52 Araştırmada, veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve iki anketörûn de yardımıyla uygulanan“Görüşme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme formunda, ziyaretçilerin tanıtıcı özellikleri, ziyaret süresi, sıklığı, zamanı, ziyaret nedenleri, ziyaretçilerin ddiğer ziyaretçiler ve hemşirelerden beklentileri, ziyaretle ilgili değerlendirmelerine ilişkin sorular yer almaktadır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde“ki kare testi”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucu, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Ziyaretçilerin çoğunluğu, orta yaş grubunda ve erkek, orta öğretim mezunu, çalışmayan ve hastanın birinci dereceden yakınlarıdır. Ziyaretçilerin çoğunlukla hastanede hasta ziyareti deneyimi olduğu, hastalarına daha çok, hastanın yakını olması nedeniyle 2-6 kez ziyarete geldikleri saptanmıştır. Ziyaretçiler, hastanın durumu hakkında bilgi edinmek ve hastanın durumunu izlemek için hastalarını yeniden ziyaret etmek istemektedirler. Ziyaretçilerin çoğunluğu, mevcut ziyaret süresini bilerek, bu süreyi ziyaret için yeterli bulmuşlardır. Ziyaretçilerin çoğunluğunun hastanın yakını olduğu için ziyarete geldikleri, ziyarette kalma sürelerinin, hastayı rahatsız etmemek için 5-10 dk. olduğu saptanmıştır. Ayrıca, hastane çalışanları ve ziyaretçiler için öğle saatlerinin, mesai saati olmaması nedeniyle ziyaretçilerin çoğunluğunun hastalarını öğle arası55 Since they know the duration of visit, most of the visitors think this duration is enough. As they all were close relatives to the patient the duration is S or 10 minutes. And also most of the patients intended to visit the patients during noon. It's because it wasn't working hour for both the hospital personnel and the visitors. Mostly, it was seen that visitors and the patients talked about anything they like during the visit. Visitors think that the visits are useful for the patient's moral and not useful for the visitors for its being tiring. It was observed that they brought food while coming to visits. Most of the visitors want to visit their patients in their rooms. Most of the visitors weren't told about the rules of the visits. Inspite of this fact, visitors are conscious about some rules in the hospital during their visits. There are visits must be short and intime; not to disturb other patients and not to speak loudly in the hospital. It was observed that most of the patients weren't warned by the hospital personnels. Visitors have some demands about the visits of other visitors. They want the visits must be on time and short. They also want nurses must be more kind and more careful. Visitors said that, they were plased about their patients' present situations. Convenient warnings were presented for the results.