Kamu hastanelerinde hasta-personel ilişkileri
Patient and staff relationships in public hospitals
  1. Tez No: 583637
  2. Yazar: CİHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ MURAT MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, hastaların kamu hastanelerini tercih etmeleri ve hasta-personel ilişkileri sıkça tartışılan bir konu haline gelmiştir. Yaşadığımız çağda iletişim her zamankinden daha büyük bir öneme sahiptir. Bu dönemde bir güç kaynağı olan ilimin yaygınlaşmasının esas vasıtası iletişimden kaynaklanmaktadır. Sağlık personeli ile hasta arasındaki iletişim birden fazla faktörün tesirindedir. Bu iletişimin özelliğini belirleyen, kimi zaman sağlık personellerinin eksiklikleri olabildiği gibi kimi zaman da hastaların eksikliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hastanelerde iletişimden kaynaklı sağlık personeliyle hasta arasında yaşanan sorunlar, bu sorunların nereden kaynaklandığı, bu hususta sağlık görevlilerinin rolü çözüm yollarının üretilmesi dikkate alınmış olup; sağlık personeli ve hastalar arasındaki iletişim ve güven ortamının oluşmasında etkili olabilecek faktörü incelemek ve iletişim çıktıları ile bu sonuçları değerlendirmektir. Bu çalışmayla, hasta odaklı çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilerek literature katkı yapmasının yanı sıra diğer araştırmacılar için bir kaynak olması düşünülmektedir. Bu çalışmanın kapsamı Diyarbakır İl Merkezinde yer alan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık hizmeti alan 100 hastadan oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket ve görüşme cetvelleri kullanıldı. Elde edilen verilere göre; Kamu hastanelerinde hastaların tercih etme faktörlerine bakıldığında katılımcıların % 57'sinin ekonomik sosyal ve kültürel anlamda toplumun tüm kesimlerine hitap ettiği, % 47' sinin diğer sağlık kuruluşlarının yönlendirmesine bağlı olarak geldiği, % 44'ünün kamu hastanelerinde çalışan sağlık personellerinin hastaya yaklaşımında samimi ve hizmet odaklı olduklarını düşündükleri, % 41'inin sağlık hizmetlerin en üst seviyede sunulduğuna inandığı, % 40'ının ise sürekli sağlık hizmet kalitesinin iyileştirmeye ve kendini yenilemeye çalıştığını düşünüldüğü için tercih etmiş oldukları görülmektedir. Bu durum hastanede çalışan personel-hasta arasındaki iletişim niteliğinin yüksek olması hastaların beklentilerini karşıladığı göstermektedir. Dolayısıyla, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri ve Diyarbakır SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tedavi gören hastaların çalışan personellerden memnun oldukları için tercih edildiği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, patients preference of public hospitals and staff-patients relationships are frequently debated issues. In our age, communication is very important more than ever. It is an essential means of spreading knowladge which is the source of power in our age. The communication between staff and patient is under effect of more than one factor. Sometimes there may be some deficiencies of staff and sometimes there may be some deficiencies of patients in terms of communication. The aim of this study is problems between staff and patients at hospitals because of lack of communication, where these problems come from, roles of paramedics in this respect, producing solutions are taken into consideration; to examine effective factors in order to make a good confidence and communication environmemt between staff and patients, and evaluate this results with communication outputs. With the help of this study,, as well as contributing literature by evaluating datas which are obtained at the end of patient focused work, it is taught to be a good source for other researchers. Content of this work costists of 100 patients who take health service in Diyarbakır University of Health Sciences Gazi Yaşargil Training and Research Hospital and Dicle University Medical Faculty Hospital which is located in Diyarbakır city center. Questionaires and interview schedules are techniques used in this study. According to the results; when we look at preferences of patients at public hospitals, 57 % of them appeal to all segments of society economically, socially and culturally, 47 % of them comes with other health institutions, 44 % of them think staff at the hospitals are service-driven and sincere, 41 % of them believe health services are submitted at top level, 40 % of them think as they improve constantly health service quality and they try to renew themselves, they prefer them. This situations show that communication between staff and patients at the hospitals satiyfy patients expectations. Consequently, treated patients at Dicle University Faculty of Medicine Hospitals and Diyarbakır University of Health Sciences Gazi Yaşargil Training and Research Hospital are pleased with staff and for this reason they prefer them.