Yıldız milli güreş takımı güreşçilerinin bazı fizyolojik özelliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
The evaluation and measurement of some physiological characteristicts of wrestlers of national cedet wrestler team
- Tez No: 49076
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
56:. D- ÖZET Bu araştırmanın önemi 22 mayıs 1995 -8 haziran 1995 tarihleri arasında K.Maraş'ta yapılan (15-16) yaş Yıldızlar Serbest Güreş Milli Takım Kampına katılan (her siklette üç kişi)toplam 33 kişi olmak üzere tüm güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik seçilmiş bazı değişkenlerini belirlemek ve kendi aralarında mukayese etmektir. Kamp neticesinde takıma giren güreşçiler ile takıma giremeyen diğer 22 aday güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik değişkenlerini mukayese etmektir. Bu çalışmalar ve araştırmalar kamp mahallinde gerçekleşmiştir. Güreşçilerin yaş, boy, vücut yağ yüzdeleri, kilo, esneklikleri, dikey sıçrama, pençe kuvvetleri (sağ-sol) maximal anaerobik güçleri, maximal aerobik güçleri (maximal V02) ölçülmüştür. Boylar şeritmetre ile, kilo mekanik bir kantarla, yağ ölçümleri skinfold kaliper aleti ile, pençe kuvveti hand-grip (el dinamometresi) ile ölçülmüş, 12 dakika kooper testi, statda 400 metelik pistte kronomene kullanılarak antrenörlerle beraber ölçümler yapılmıştır. Takıma giren 11 milli güreşçinin tüm fizyolojik değerleri, takıma gireme yen diğer 22 milli aday güreşçinin fizyolojik değerlerinden performans açısından daha iyi görüldü. Elde ettiğimiz bu değerle litaratür taramasında elde ettiğimiz 1990 yılı milli takıma giren yıldız greko-romen güreşçinin değerleri ile eş değerde bulundu, fakat 1989 milli takıma giren genç güreşçilerin fizyolojik değerleri daha fazla görüldü. Bu da yaştan ve kilodan kaynaklanan bir durumdur. Genelde litaratür bizim bulgular destekler durumdadır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The importance of this study is to determine some selected physical and physiological variations of all wrestler (3 wretlers for each weight, totally 33 wreslers) between 15-16 ages who took part in National cadet Free wrerstling camp in Kahramanmaraş between 22 May and 8 June of 1995 and is to make a comperison among them. And the aim is to compare of phisical and phisiological variations of 22 candidete wrestlers who didn't take part in, and who took part in the team during the camp. These sutudies and researches were made in the camp local. The age, height, rate of fat, flexibility, vertical dump, Grip strength (right and left, maximal anaerobik power, maximal aerobic power of the wrestlers were measured. Whit ribbon metre, the height; with a mecanic scale, the weight; whit skinfold caliper apparatus, the rate of fat; whit hand - grip (hand dinamometre), the Grip strength were masured. 12 -minutes- cuoper test was masured an 400 -meter- running track by using cronometre by a trainer. From the point of performance, The physiological valve of 1 1 national wrestlers who took part in team seemed better than the physiological valve of the other 22 national candidate wrestlers who didn't take part in the team. While we searching Litaruture The valves we obtained from this study was equivalent to the valve of national cadet grecoroman wrestlers who took part in national team 1990 But the physiological valve of wrestlers who took part İn the 1989 - national team was higher. This was because of the and weight. The Litarature generally supports our findings.