Yargı kararları ışığında sermaye şirketlerinin vergilendirilmesi
Taxation of corporates in line with tax court decisions
  1. Tez No: 490759
  2. Yazar: ORKUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS HAKAN FURTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışmamızda, hukuki ve ekonomik yapısı ile ortaklarından ayrı vergilendirilmesi kaçınılmaz olan sermaye şirketlerinin Türk Vergi Hukuku'ndaki konumu kurumlar vergisi özelinde açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede beyan usulüne dayanan kurumlar vergisinde açık, anlaşılır olmaktan uzak ve dağınık olan sermaye şirketlerinin kazançlarının vergilendirilmesi ile ilgili mevzuat, yargı kararları yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Yukarıda saydığımız özellikteki bir mevzuatta pek çok sorun çıkması kaçınılmazdır. Ayrıca bu sorunlara dikkat çekmek için bu tezde her biri ayrı bir çalışma konusu olabilecek birkaç soruna kısmen, çözüm önerileriyle birlikte yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the position of the companies with share capital which are inevitable to levy separately from their partners with respect to their legal and economical structure in Turkish Tax Law is tried to be explained as specific to the corporate tax. From this framework, the explicit, unlikely to be understandable and disconnected legislation related to the taxation of income belonging to the company with share capital in the corporate tax based on the declaration is tried to be explained with the help of tax court decisions. It is inevitable to face many problems in such a legislation with the above-mentioned characteristics. Moreover, in this study in this thesis in order to get attention on them a few of problems which could be the subject of an independent study have been analysed partly with the solution suggestions.