Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği yönetim sisteminin değerlendirmesi Van ili örneği
Ministry of Health General Secretariat of Public Hospitality Union example of evaluation of the management system in Van city
  1. Tez No: 490800
  2. Yazar: BEHİYE TEKEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMENAF TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç, Türkiye'de 2011 yılında 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile uygulanmaya başlanan sağlık yönetim sistemlerinden Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği yönetim sisteminin incelenmesi, çalışanlar ve yöneticiler açısından değerlendirilmesi, memnuniyet düzeylerinin ölçülmesidir. Çalışmanın Önemi, sağlık sektöründe görev yapan yöneticiler ve çalışanlar tarafından yapılan sistem değerlendirmesi ve memnuniyet seviyeleri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, genel sekreterlik yönetim sisteminin avantajları, dezavantajları ve iyileştirilmesi gereken yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın yöntemi, benzer yönetim sistemi uygulayan ülkelerin sağlık sistemleri ile karşılaştırmalar yapılarak bu yeni yönetim sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Genel Sekreterlik yönetim sistemi hakkında değerlendirme ve memnuniyet anketleri oluşturulmuş, Van ilinde sağlık sistemde görev yapan yönetici ve çalışanlara toplam 650 anket uygulanmış, sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada; Genel sekreterlik yönetim sistemi yapısal olarak incelenmiş, sistemin işleyişi değerlendirilmiştir. Bu yeni sağlık yönetim sistemine benzer sistem uygulayan diğer ülkelerle karşılaştırmalar yapılmış sonuçlarına yer verilmiştir. Son olarak sahada uygulanan anket soruları ile Genel sekreterlik yönetim sisteminin; II değişim yönetimi, bürokratik süreçleri, insan kaynakları, mali ve denetim vb. uygulamaları yönetici ve çalışanlarca değerlendirilmiş, anket sonuçlarına çalışmada yer verilmiştir. Anket sonuçlarına göre tüm sağlık çalışanlarının eski sağlık yönetim sistemine oranla yeni yönetim sisteminden memnuniyet oranının genel ortalaması %61,4 olarak bulunmuştur. Yönetim sisteminden beklentinin karşılanmama oranı Doktorlarda %52,8 iken, Doktor Dışı Sağlık Çalışanlarında % 69,9'dur. Yöneticilerin çalışanlara oranla sistemden daha fazla memnun oldukları görülmüştür. Anket çalışması ile ilgili diğer değerlendirmeler tez çalışmasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal is to examine the General Secretariat of the management system in accordance with the 663 no introduced decree of law about Provision of Health management in Public Hospital Association in 2011 in Turkey, to evaluate the satisfaction levels in terms of employees and managers. The importance of the study was evaluated by the managers and employees who worked in the health sector and the level of satisfaction and satisfaction of the system. As a result of these investigations, the general secretariat management system's advantages, disadvantages and aspects to be improved has been tried to determine. The method of study, making comparisons with countries that have implemented similar systems of health management system in Turkey, the applicability of this new management system has been evaluated. Evaluation and satisfaction surveys on the General Secretariat management system were established and a total of 650 questionnaires were administered to managers and employees working in the health system in Van and the results were evaluated. In this study; The general secretariat management system has been structurally examined and the system's functioning has been evaluated. Comparisons were made with other countries implementing a system similar to this new health management system, and the results were included. Finally, the questions of the IV survey conducted on the field and General Secretariat management system; change management, bureaucratic processes, human resources, financial and auditing and similar applications were evaluated by managers and employees, and the survey results were included in the study. According to the survey results, the overall average of satisfaction rate of the new management system compared to the old health management system of all health workers is 61.4%. While the rate of expectation from the management system is 52.8% for Doctors it is 69.9% for Doctors Without Health Care workers. Administrators were found to be more satisfied with the system than employees. Other evaluations related to the questionnaire are included in the thesis study.