Yerel yönetimler bünyesinde çalışan antrenörlerin rekreasyonel faaliyetlere bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspectives of the trainers working in the local governments on recreational activities
  1. Tez No: 706500
  2. Yazar: FATİH TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı yerel yönetimler bünyesinde çalışan antrenörlerin rekreasyonel faaliyetlere bakış açısının değerlendirilmesidir. Araştırmaya, Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi, Meram Belediyesi ve Karatay Belediyesi bünyesinde çalışan toplam 171 antrenör katılmıştır. Anket uygulanan katılımcılara demografik bilgilerini ve rekreasyon aktivitelerinin konusundaki bilgi düzeylerini ve bakış açılarını belirlemeye yönelik 19 soru sorulmuştur (Mersinli (2009). İstatistiksel değerlendirmeler frekans (f), yüzde dağılımı (%) teknikleri kullanılarak, SPSS 16.0 paket istatistik programında yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, antrenörlerin %59,6'sının rekreasyon alanında eğitim aldıkları ve büyük çoğunluğunun (%86,5) rekreasyonel faaliyetlere katıldığı tespit edilmiştir. Antrenörler %81,8 oranıyla en çok sportif rekreasyonel faaliyetlere katıldıklarını ve kurumlarında en çok düzenlenen faaliyetin de sportif rekreasyonel faaliyetler (%70,8) olduğunu bildirmişlerdir. Ayrıca antrenörlerin %75,4'ünün sportif rekreasyonel faaliyetleri birinci derecede önemli gördüğü ve rekreasyonel faaliyetlerin en önemli etkisinin zihinsel ve fiziksel sağlık (%43,9) üzerine olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, yerel yönetimlerde rekreatif etkinlikleri organize eden birimler oluşturularak, bu etkinlikler için tesis, alan ve malzemelerin artırılması ayrıca personelin, rekreasyon bilincinin geliştirilerek paydaşlar arasında bilgi ve deneyimlerinin paylaşılmasının oldukça önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perspective of the trainers working in the local governments on recreational activities. A total of 171 trainers working in Konya Metropolitan Municipality, Selçuklu Municipality, Meram Municipality and Karatay Municipality participated in the research. The participants were asked 19 questions to determine their demographic information and their knowledge and perspectives on recreational activities (Mersinli (2009). Statistical evaluations were made using SPSS 16.0 package statistics program using frequency (f), percentage distribution (%) techniques. According to the findings of the study, it was determined that 59.6% of the coaches received education in the field of recreation and the vast majority (86.5%) participated in recreational activities. The coaches reported that they mostly participate in sportive recreational activities with a rate of 81.8% and that the most organized activity in their institutions is sportive recreational activities (70.8%). In addition, it was seen that 75.4% of the coaches consider sportive recreational activities to be of primary importance and the most important effect of recreational activities is on mental and physical health (43.9%). As a result, it can be said that it is very important to create units that organize recreational activities in local governments, to increase the facilities, space and materials for these activities, and to share the knowledge and experience among the shareholders by improving the recreation awareness of the personnel.