14-16 yaş grubu hentbolcu ve beden eğitimi dersi alan öğrencilerin bazı fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin eurofit test bataryasında değerlendirilmesi
Evaluation of some physical and physiological parameters at the age of 14-16 handball players who take physical education lesson
- Tez No: 49093
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
86 ÖZET Bu çalışmanın amacı; yirmi hafta düzenli olarak devam eden hentbol antrenmanlarının ve beden eğitimi derslerinin, 14-16 yaş grubu erkek deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Çalışmaya değişik kulüplerde hentbol oynayan 20 hentbolcü, Kütahya Endüstri Meslek Lisesinde okuyan ve beden eğitimi dersine katılan 20 öğrenci deney grubu olarak, Kütahya Endüstri Meslek Usesi'nde okuyan ve hiç bir fiziksel akiivite içinde yer almayan 20 öğrenci kontrol grubu olarak toplam 60 denek katıldı. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri standardize edilmiş alan ve laboratuvar testleri ile belirlendi. Deney gruplarındaki, hentbolcular haftada 9 saat, beden eğitimi derslerine katılan öğrenciler ise haftada 2 saat antrenman yaptılar. Kontrol grubundaki denekler ise ön ve son test arasında hiçbir egzersiz yapmamışlardır. Her üç gruptaki deneklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi -t- testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
88 ABSTRACT The aim of this study is to determine the effect of physical education lessons and Hentbal! training that continuos regularly twenty weeks on physical and physiological parameter of male test subjects at the age of 14-16. As an experiment group, 20 Hentballer who play at the different clubs and 20 students who attend in Kütahya Industry Profession high school and take physical aducation lesson, As a control, 20 student; who attend Kütahya industry profession high school and didn't take part in a physical activate in any form to tally 60 students participated to this study as test subjects. Physical and physiological parameters of test subjects were determined with laboratory tests and standardised area. Hentballers in the experiment groups trained 9 hours but students who take physical education lessons trained two hours weekly. On the other hand, the test subjects in the control groups haven't made any practice between prior and last test. The statistical analyse of data produced from the test subjects of the each three groups was done with t test. It was seen a meaningful increase in the length of test subjects at the all groups janed this study.