Tarımsal işletmelerde canlı varlıkların TMS-41 açısından muhasebeleştirilmesi ve değerleme işlemlerinin Vergi Usul Kanunu ile karşılaştırılması
Accounting of live assets in agrıcultural enterprises in terms of TMS-41 and comparıson of evaluatıon procedures wıth the Tax Procedure Law
  1. Tez No: 491304
  2. Yazar: VELİ BOZBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET OTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son zamanlarda dünya üzerinde tarım sektöründe yaşanan gelişmelerle birlikte tarım işletmeleri hem yönetimsel anlamda hem de tarımsal üretimde kullanılan teknoloji anlamında gelişmiş ve büyümüşlerdir. Bu gelişme ve büyüme ile birlikte tarım işletmelerin mali nitelikli işlemlerini kaydetmesi kaçınılmaz olmuş ve çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde de bu konuda düzenlemeler yapılmış ve TMS-41 Tarımsal Faaliyetler Standardı adı altında bu düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lately, agricultural developments in the world have developed and grown in the sense of both administrative sense and technology used in agricultural production. With this development and growth, it has become inevitable to save the financial transactions of agricultural enterprises and various regulations have been made. Regulations have been made in this regard in our country and these regulations have been given under the name of TMS-41 Agricultural Activity Standard.