İnovasyon olgusunun Afrikalı tüketiciler üzerindeki etkileri: Kamerun örneği
The effects of innovation phenomenon on African consumers: Case of Cameroon
- Tez No: 491303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ CÖMERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET: Son yıllarda, inovasyon süreci bir çok değişime uğradı. Şirketler küreselleşme, rekabeti artırmada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyüme etkisinde ve bilimsel ve teknolojik gelişmelerin çılgınca olan hızı konularında çabalarını hızlandırmışlardır. AR&GE çalışmalarının verimliliği güçlendirilmiş bulunmakta ancak uzun vadede uygulamalı araştırmanın zararı ise tepkisel olarak özel yatırımların azalması olarak ortaya çıkmaktadır. Geçmişte, büyük şirketler kendilerine büyük servetler kazandıran ürünlerin yıllarca piyasada kalmasından yararlanmaları adına inovasyonun gecikmesine ve değişimlerden kendilerini korumalarına muktedirlerdi. Ancak uluslararası rekabetin güncel bağlamında, hiçbir şirket, ister büyük, ister küçük olsun, inovasyon olmadan ayakta kalamaz. Afrika ise gün geçtikçe artan rekabet bilginin uygulanmasında, üretiminde ve kazanımında kilit bir rol oynar hale gelmektedir. Afrika ekonomilerinin çeşitlendirmesi ve bu ekonomilerin dönüşümünde inovasyonun lokomotif olması için hala yapılması gereken bir çok şey bulunmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı farklı yenilikçi tüketim eğilimlerini tanımlamak ve tüketici memnuniyeti üzerindeki inovasyona yönelim eğilimlerinin etkisini değerlendirmektir. ANAHTAR KELİMLER: İnovasyon, AR&GE, Afrika, Tüketimin eğilimleri, Tüketici memnuniyeti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In recent years, the process of innovation has changed a lot. Companies have stepped up their efforts in globalization, the increasing competition, the growth of information and communication technologies, the pace of scientific, and technological development. The efficiency work of Research & Development has been strengthened, but the loss of applied research in the long ter mis reactively emerging as a decrease in private investments. In the past, large companies were able to delay innovation and protect themselves from changes in the name of benefiting from the fact that the products that make them a great fortune remain on the market for years. But in the current context of international competition, no company, big or small, can survive without innovation. Africa, in the other hand is playing a key role in the application of knowledge of development competition, in production and acquisition. There is still much to be done in order to diversify african economies and to transform these economies into innovation locomotives. The main objective of this research is: to determine the different trends of consumption in the innovation and to evaluate the impact of these consumer trends on consumer satisfaction. KEYWORDS: Innovation, R&D (Research & Development), Africa, Consumption trends, Consumer satisfaction.