Türkiye'ye evlilik yolu ile göç olgusu Türk ve Rus basınında algılanışı ile Rus kadın göçü
Migration to Turkey due to marriage migration of Russian women reflecting in Russian and Turkish press
  1. Tez No: 491327
  2. Yazar: ULVIYA FILIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL MANÇO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Evlilik göçü, kadın görünürlüğünün en çok olduğu göç türlerinden biridir. Bu göç türü, iş tayini veya iş bulmak amacıyla göç etmiş ailedeki erkekleri takip eden kadınların göçü olarak bilinen“bağlantılı göç”ten farklıdır. Türkiye yaklaşık 30 yıldır ağırlıklı olarak eski SSCB ülkelerinden kadın göçü almaktadır. Özellikle Rusya'dan Türkiye'ye evlilik göçü gerçekleştiren Rus kadınların sayısı artmakta, bu durum söz konusu kadınların yerleştikleri kentlerin toplumsal yaşamında değişimlere neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında evlilik yolu ile göç olgusu araştırılmış, Rusya'dan Türkiye'ye bu yolla gerçekleşen kadın göçü incelenmiş, büyük çoğunluğu yüksek eğitim görmüş Rus kadınlarını Türkiye'ye göç etmeye sevk eden nedenler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, bu olgunun iki ülke basınında algılanış şekli ile konu hakkında bilgili kişilerle yapılan mülakatlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada, genel olarak göç kavramı, kadın göçü ve evlilik göçü, kadınları göç etmeye iten nedenler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage migration is one of the migration forms within the women's visibility seems particularly high. This kind of immigration is different from what is called“chain migration”is known as the immigration of women who follow their migrated husband to find a job. Turkey has received female migrants predominantly from the former USSR countries for almost 30 years. In particular, the number of Russian women migrating to Turkey is increasing and this situation gives rise to social changes in the cities in which these migrant women live. In this study, migration phenomenon through marriage is investigated: the women's migration from Russia to Turkey is analyzed, and the reason why the majority of the Russian migrant women are highly educated is tried to be revealed. In this aim, interviews with experts of the topic were conducted, and the way this phenomenon is perceived in media organs of both countries were analyzed comparatively. In this study; the concepts of immigration, women migration, marriage migration, reasons driving women to migrate, and the integration problems these women have to cope with were generally evaluated.