Türkiye'de Kabare Tiyatrosunun başlangıcı, gelişimi ve bugünü
The beginning, development and today of the Cabaret Theatre in Turkey
  1. Tez No: 507519
  2. Yazar: MUSTAFA İLBER GÜRTUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA KAPAN EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kabare tiyatrosu, eleştirel mizah, şaka, alay ve ironi içeren isyankâr yönleri bulunan bir tiyatro olarak bilinmektedir. Türkiye'de Kabare Tiyatrosu denildiği zaman akla ilk olarak Devekuşu Kabare Tiyatrosu gelmektedir. Çünkü Haldun Taner ile Ahmet Gülhan, Zeki Alasya, Metin Akpınar'ın kurdukları Devekuşu Kabare Tiyatrosu Türkiye'deki Kabare Tiyatrosunun ilk uygulamalı örneğidir. Haldun Taner, ülkemize özgü bir kabare tiyatrosu düşüncesiyle yola çıkarak Türkiye'deki Kabare Tiyatrosu örneklerini vermeye başlamıştır. Haldun Taner'in düşüncesi, Geleneksel Türk Tiyatrosu ile Çağdaş Tiyatroyu, kabare özellikleriyle bir araya getirerek bir biçim oluşturmaktır. Bu düşüncenin uygulanmış örneği de kurmuş olduğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görülmektedir. Bu tezde, Türkiye'de Kabare Tiyatrosunu kavrayabilmek adına; öncelikle dünyadaki kabare kavramı incelenmiştir. Devamında Türkiye'deki Kabare Tiyatrosunun başlangıcı, gelişimi ve bugünleri açıklanmıştır. Günümüzdeki örnekler incelenerek Türkiye'deki kabare tiyatrosunun geldiği nokta araştırılmıştır. Çalışmada başta Haldun Taner'in makaleleri, yazıları, kitapları, röportajları olmak üzere bu konu hakkında yazılmış makale, kitap, sempozyum gibi araçlardan faydalanılmıştır. Bununla birlikte Kabare Tiyatrosunda oynamış, halen oynamaya devam eden ve tiyatro üzerine dersler veren uzman kişilerle röportajlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cabaret theatre is a theatre form, composed of critical humor, joke, mockery and irony; which also has some rebellious aspects. When it comes to Cabaret Theatre in Turkey, Devekuşu Cabaret Theatre is the first formation that comes to mind. This is because, Devekuşu Cabaret Theatre, which was established by Haldun Taner, Ahmet Gülhan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, is the first practical example of cabaret theatre in Turkey. Haldun Taner aimed to establish a cabaret theatre form which is to be unique and specific to us and then with this aim in mind, started producing Cabaret Theatre samples in Turkey. Haldun Taner's purpose was to integrate traditional Turkish theatre and modern theatre elements with cabaret theatre features. The actualized form of this aim can be observed in Devekuşu Theatre, which was established by Taner himself. In this thesis, for the sake of a thorough understanding of Turkish Cabaret Theatre, the concept of Global Cabaret concept is examined in the first place. Afterwards, the beginning, development, and current situation of Turkish Cabaret Theatre is analyzed. The current situation of the contemporary Turkish Cabaret Theatre is examined by reviewing the cabaret theatre samples of these days. While writing this thesis, several articles, books, interviews and symposiums about Cabaret Theatre are used, while the primary information resource was Haldun Taner's articles, books and interviews. Apart from this, competent people, who have taken and/or already taking part in cabaret theatre in Turkey were interviewed.