Atriplex hortensis L. bitkisinin farmakognozi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 49151
  2. Yazar: SAADET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TANKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
36 6. ÖZET Bu çalışmamızda Türkiye'de yetişen Atripleac hortensis L. bitkisinin yetiştiği yerler ve toplama zamanı araştırılarak bitki toplandı ve uygun şartlarda kurutuldu. Kül miktar tayini, daha sonra da kül analizi yapıldı. Kül miktarı oldukça yüksek çıktı. Buradan hareketle külde bulunan me taller ve bunların miktar tayinleri yapıldı. Özellikle krom miktarına bakıla rak diabetes mellitus'ta kullanılıp kullanılmayacağını araştırmak için di ğer krom ihtiva eden ve diabette kullanılan bitkilerle karşılaştırıldı. Atriplex halimus L. ile yapılan çalışmalar örnek alındı. Atriplex hortensis L. yaptığımız analizlere göre trans element olarak etkili olacak oranda krom taşımaktadır. Bu bitki de Atriplex halimus'da olduğu gibi hipoğlise- mian olarak kullanılabilir. Anahtar Kelimeler : Atriplex, insulin, krom, diabetes mellitus.
Özet (Çeviri)
37 7. SUMMARY At this work, the plant Atriplex hortensis L. was harvested after the research about the place where it grows and harvesting time, and later it was dried. The quantity of the ashes and the analysis of it were searched. The amount of the ashes were extremely high. So, the metals included by the ashes of this plant and their quantitative analyses were complated. The plant of Atriplex hortensis L. was compared with other plants which include chromium and were used for diabetes mellitus, by looking at the amount of the chromium, in order to search whether the plant can be applied at diabetes mellitus or not. The works upon Atriplex halimus were thought as an example. Our researches show that the plant Atriplex hortensis L. has been including enough chromium as a trans element, and this plant can be used as hypoglisemian like Atriplex halimus. Key Words : Atriplex, insulin, chromium, diabetes mellitus.