İzole tavşan karpus kavernozumunda adrenerjik, kolinerjik ve non-adrenerjik non-kolinerjik cevaplar üzerinde uzun süreli testosteron kullanımının etkileri
Effect of long-lasting testosterone therapy on the adrenergic, cholinergic and nonadrenergic non-cholinergic responses corpus cavernosum
  1. Tez No: 49152
  2. Yazar: ŞAHİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
46 ÖZET Ereklil disfonksiyonu olan ve plazma testosteron düzeyleri düşük bulunan bazı hastalarda androjenle yerine koyma tedavisinden sonra erektil disfonksiyonlarda düzelme görüldüğü bildirilmiştir. Ayrıca testosteronun bazı otonomik reseptörlerin dansitesi üzerinde çeşitli etkilere sahip olduğu, L-Arginin/ NO sisteminin seks hormanlan da dahil olmak üzere çeşitli faktörler tarafından etkilendiği gösterilmiştir. Bu çalışmada uzun süreli testosteron kullanımının penis korpus kavernozumunun gevşemesi ve kasılması üzerine olan etkileri araştırıldı. Tavşanlar dört gruba ayrıldı. Kontrol grubu, bir aylık testosteron uygulanan grup, iki aylık testosteron uygulanan grup ve iki aylık testosteron uygulandıktan sonra iki aylık ilaçsız bir interval bırakılan gruba ayrıldı. Gerek kontrol, gerekse deney grubunda bulunan tavşanlardan anestezi altında zedelenmeden çıkarılan penis dokusu çevre dokulardan temizlendi ve korpus kavernozum şeritleri hazırlandı. Hazırlanan şeritler Krebs-bikarbonat solüsyonu içeren 20 ml'lik organ banyosuna asıldı. 2 gr ön gerilim altında 1.5 saat dengelenmeye bırakıldı. Kasılma ve gevşeme cevaplan izometrik olarak kaydedildi.47 KC1, fenilefrin, karbakol, EAU, Na-Nitroprusiat, L-NAME, uygulandı. Korpus kavernozum şeritlerinde fenilefrin 2 aylık ve 2 aylık ilaç uygulanan ve 2 aylık ilaçsız bir interval bırakılan grupta kontrollere göre konsantrasyona bağlı kasılmalarda belirgin artış oluşturdu. Karbakol 1 aylık ve 2 aylık grupta belirgin bir gevşeme yaparken, iki aylık ilaçb ve iki aylık ilaçsız interval bırakılan grupta gevşeme cevaplarını tamamen kontrole döndürmedi. EAU ile oluşturulan gevşemelerde 1 aylık, 2 aylık ve 2 aylık ilaç uygulanan ve 2 aylık ilaçsız bir interval bırakılan grupta anlamb olarak azalma saptandı. Na-Nitroprusiat ile oluşan gevşemelerde kontrol ve deney grupları arasında anlamh bir değişiklik bulunmadı. Bu sonuçlar göstermektedir ki, testosteronun adrenerjik, kolinerjik ve NANK cevaplan, postsinaptik düzeyde reseptör sentezini etkileyerek veya presinaptik olarak sinir etkinliğini değiştirerek ya da L-arginin /NO sistemini etkileyerek değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
48 ABSTRACT It has been reported that erectile dysfunction in some patients with low serum testosterone improved after androgen replacement therapy. The testosterone has been reported to have various effects on the density of some autonomic receptors. The L-arginine/ NO system may be modulated by several factors, including sexual hormones. In this study, we was to investigated the effect of long-lasting testosterone therapy on the contractile and the relaxant responses corpus cavernosum. Male rabbits used in this study were divided into four groups. Group 1 served as control; while group 2 were injected testosterone propionate 10mg/day intramuscular (i.m) for 1 month; group 3 were injected testosterone propionate 10mg/day i.m for 2 months, and group 4 were given testosterone propionate lOmg/giin i.m for 2 months followed by 2 months non-drug period. Corpus cavernosum excised from rabbits and dissected to obtain corpus cavernosum strips. These strips were mounted under 2 g resting tension in a 20 ml organ bath containing Krebs'-bicarbonate solution and equilibrated for 2 hours. Phenylephrine responses significantly increased in group 3 and group 4 compared to control group. These phenylephrine responses did not return to control values in group 4. Carbachol responses significantly increased in group 2 and group 3 compared to control group. These carbachol responses decreased, but did not returned to control values in group 4. Relaxation responses obtained by electrical field stimulation decreased in all experimental groups compared with the control. These results suggest that testosterone may bring about some changes on the functions of adrenergic, cholinergic and NANC nerves by changing the receptor density or stimulation of the synthesis and/or relase of NO.