Artan dozlardaki oksitetrasiklinin tavşanlarda immun sistemin çeşitli parametreleri üzerine etkileri
The Effects of increasing doses of oxytetracycline on various parameters of immune response in rabbits
- Tez No: 49163
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİDAYET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
50 5. ÖZET Bu çalışmada, veteriner hekimlikte hayvanların infeksiyon etkenlerinden korunma ve sağıtımının yanında antistres amaçlarla çok geniş bir kullanım alam bulan tetrasiklin grubundan oksitetrasiklinin tavşanların hümoral ve hücresel immun cevap üzerine olan etkileri araştırıldı. Hümoral immun cevabın belirlenmesinde primer ve sekonder antikor titreleri, hücresel immun cevabın belirlenmesinde ise gecikmiş tip aşırı duyarlılık reaksiyonu ile lökosit ve absolü lenfosit sayıları kriter olarak alındı. Çalışmada elde edilen verilere göre, humoral immun cevapta oksitetrasiklinin artan dozuna bağlı olarak primer ve sekonder immun cevapta baskılanma tesbit edildi. Hücresel immun cevapta ise oksitetrasiklinin artan dozuna bağlı olarak lökosit ve absülü lenfositlerin lmm^'teki sayılarında azalmalar tesbit edildi. Gruplar arası aşırı duyarlılık reaksiyonları karşılaştırıldığında bu baskılanma oranlan: 10 mg/kg dozda oksitetrasiklin verilen grupta %38, 20 mg/kg dozda oksitetrasiklin verilen grupta %47, 100 mg/kg dozda oksitetrasiklin verilen grupta ise %63 olarak elde edildi. Anahtar Kelimeler : Oksitetrasiklin, İmmun Cevap, Tavşan
Özet (Çeviri)
51 6. İNGİLİZCE ÖZET (Summary) The effects of increasing doses of oxytetracycline on various parameters of immune response in rabbits. In this study, effects of oxytetracycline which is used very commonly in the aim of antistress, prevention and treatment from infection effect of animals in veterinary medicine, on humoral and cellular immune response of rabbits have been invastigated. Primary and secondary antibody titer in determination of human immune response, and delayed hypersensitivity reaction along with the number of absule lymphocyte and leukocyte were taken as criteria in determination of cellular immune response. According to the findings obtained in this study, decrease in primary and secondary immune response based on the increasing doses of oxytetracycline was determined in humoral immune response. The decrease in the numbers of leucosite and absule lymphocyte of lmm^ as parallel to the increasing doses of oxytetracycline was determined in cellular immune response. When delayed hypersensitivity reactions groups, were compared there decreasing reactions were revealed as 38% in the group which was given by 10mg/kg dose oxytetracycline, as 47% in the group which was given by 20mg/kg dose oxytetracycline, as 63% in the group which was given by 100mg/kg dose oxytetracycline. Key Words : Oxytetracycline, Immune Response, Rabbits.