Abdominal histerektomi ameliyatında uterin manipulatör kullanımı
Uterine manipulator use in abdominal hysterectomy surgery
  1. Tez No: 491648
  2. Yazar: MERVE SEYFİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç : Abdominal histerektomi operasyonunda uterin manipulator kullanımının operasyon zamanına, komplikasyonlara ve postoperatif vajen uzunluğuna etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem : Çalışmamıza Eylül 2015 ile Eylül 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran benign endikasyonlar nedeniyle abdominal histerektomi operasyonu planlanan 85 hasta dahil edildi. Tüm hastalar uterin manipulator kullanılan (n=35) ve kontrol grubu (n=50) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma populasyonuna dahil edilen tüm hastaların demografik özellikleri (yaş, parite, BMI ve operasyon öyküsü), histerektomi endikasyonları, intraoperatif kan kaybı, postoperatif hemoglobin değerlerindeki değişim ve postoperatif vajen uzunlukları kaydedildi. Hastaların vajen uzunluğu preoperatif ve postoperatif birinci gün ölçüldü. Primer amacımız olan abdominal histerektomide uterin manipulatör kullanımının vajen uzunluğuna etkisini Student t test ile karşılaştırırken sekonder amacımız olan intraoperatif kan kaybı ile postoperatif vajen uzunluğunun korelasyonunu Pearson korelasyon testi ile karşılaştırdık. P değeri
Özet (Çeviri)
Objective : In this study, we researched the effects of uterine manipulator on operation time, complications and postoperative vaginal length in abdominal hysterectomies. Materials and Methods : 85 women, who applied to Health Sciences University, Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between September 2015 and September 2017, and underwent abdominal hysterectomy for benign indications were included in the study. All patients were randomized into two groups; a study group in which uterine manipulator is used during the operation (n=35) and a control group (n=50). Demographic characteristics (age, parity, BMI and surgical information), indications of hysterectomy, intraoperative blood loss, changes in postoperative hemoglobin values, and postoperative vaginal lengths of all patients included in the study were recorded. The vaginal length of each patient was measured preoperatively and on the first postoperative day. Statistical analysis, for the effect of uterine manipulator usage during abdominal hysterectomy, on vaginal length as primary outcome, was perfomed with student t test. The correlation, between intraoperative blood loss and postoperative vaginal length as secondary outcomes, was compared by Pearson's correlation test. p values < 0,05 were considered significant. Results : There were no significant differences between the study group and the control group in terms of demographic data and hysterectomy indications.