Helikobakter pilori tedavisinin psoriazis kliniği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 491725
  2. Yazar: SALİH LEVENT ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ GÜR AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Psoriazis; genetik yatkınlık zemininde, çevresel faktörlerin de etkisi ile oluĢan, T hücrelerin asıl rolü oynadığı inflamasyon, vasküler değiĢiklikler ve keratinosit proliferasyonu sonrasında geliĢen kronik, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Çevresel faktörlerden biri de infeksiyonlardır. ÇalıĢmamıza, Ankara Numune Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi 1. Dermatoloji polikliniğine Ocak 2009-Eylül 2009 tarihleri arasında baĢvuran 120 psoriazis hastası alındı. Bunlardan 80‟ine HP eradikasyonu yapılırken diğer 40 tanesine herhangi bir tedavi verilmeyip kontrol grubu olarak kabul edildi. Hastaların PASI değerleri tedavi öncesi, tedavi sonrası 15. gün ve tedavi sonrası 30. günlerde hesaplandı. Tedavi öncesi her hastaya boy ve kiloları sorularak BMI‟leri hesaplanarak veri analiz çalıĢması yapıldı. Her iki gruptaki hastaların cinsiyeti, yaĢları ve baĢlangıç PASI değerleri benzerdi. HP eradikasyonu yapılan grupta PASI skorlarındaki yüzdesel azalma kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha fazla bulundu. Hasta grubunda PASI 25 değerine ulaĢan hasta sayısı kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla idi. Hastaların baĢlangıç BMI ile eradikasyon sonrası PASI skorlarındaki azalma arasında korelasyon bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflamatory skin disorder which develops with environmental factors on genetic basis. An inflamation in which T cells play the main role, vascular changes and keratinocyte hiperproliferation are well known. One of the environmental factors is infections. In our study we included 120 psoriasis patients who admitted to Ankara Numune Education and Research Hospital 1st Dermatology dept. between jan.2009-sep.2009. 80 of the patients were treated to erodicate HP. Other 40 were not given any medication, and excepted as the control group. PASI scores of all 120 were calculated before and 15, 30 days after the erodication therapy. Just before the therapy, patients‟ weights and heights were asked to calculate their BMI‟s. The two groups were similar upon their ages, sexes and baseline BMI‟s. In the therapy group the decrease of the PASI scores were significantly high when compared with the control group. The number of patients who achieved PASI 25 score were significantly high in the patient group. There was no correlation between the patients‟ starting BMI‟s and the level of PASI score decreases.