Acil servise karın ağrısı ile başvuran 65 yaş üstü hastalarda tam kan sayımındaki sistemik inflamatuar parametrelerin mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the systemic inflammatory parameters relating to the mortality of the full blood in the 65 years older who applyed with emergency service abdominal
- Tez No: 491946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EMEKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Giriş: Yaşlı hastaların acil servise başvuru nedenleri arasında karın ağrısı üst sıralarda yer almaktadır. Yaşlı karın ağrılı hastaların 2/3'ü hastaneye yatırılırken, yine bu gruptaki hastaların yaklaşık beşte birine cerrahi müdahale yapılmaktadır. Literatürde beyaz kan hücresi sayısının subtiplerinin özellikle nötrofil/lenfosit oranının (NLO) ve platelet/lenfosit oranının (PLO) ; ciddi klinik durumlar ve büyük cerrahi girişimlerde mortalite ile ilişkisini gösteren kısıtlı sayıda yayın vardır. Bu çalışmada acil servise karın ağrısı ile başvuran 65 yaş üstü hastalarda tam kan sayımındaki sistemik inflamatuar parametrelerin mortalite ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik Kurulu'nun 27.07.2016 tarih ve 1193 sayılı onayı alındıktan sonra 01.08.2016-31.12.2016 tarihleri arasında retrospektif olarak yapıldı. 01.01.2010-01.08.2015 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne karın ağrısı şikayeti ile başvuran 65 yaş ve üzeri tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, başvuru anında alınan tam kan sayımı parametreleri beyaz kan hücresi sayımı (WBC), NLO, kırmızı kan hücresi dağılımı (RDW), hemoglobin, platelet sayısı, PLO, ortalama platelet hacmi (MPV), tanıları, uygulanan cerrahi yöntemler, ASA (American Society of Anaesthesiologists) skorları, hastanede kalış süreleri, komorbiditeleri ve hastane sonlanımları değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 688 hasta alındı. Otuz gün içinde ölen hasta sayısı 91, 365 gün içinde ölen hasta sayısı ise 189 dur. NLO değerinin ortancası 6.40, PLO değerinin ortancası ise 171.2 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introductıon: Abdominal pain is among the top reasons for elderly patients to be referred to emergency services. Elderly patients with abdominal pain of 2/3 of admitted and is still one of the surgical procedures performed in five patients in this group. In the literature, especially the neutrophil count subtype of white blood cells / lymphocyte ratio (NLR) and the platelet/lymphocyte ratio (PLR) have serious clinical cases and a limited number of publications showing the relation between mortality in patients undergoing major surgery. In this study, complete blood counts in patients over 65 years of age admitted to the emergency department with abdominal pain was aimed to evaluate the association between mortality of systemic inflammatory parameters. Materials and Methods: The study was carried out retrospectively between 01.08.2016 and 31.12.2016, after the approval of the Ethics Committee of Kecioren Training and Research Hospital dated 27.07.2016 and numbered 1193.01.01.2010-01.08.2015 between Kecioren Training and Research Hospital Emergency Department admitted with complaints of abdominal pain in all patients 65 years and older were included in the study.The demographic data of the patients on admission received a complete blood count parameters white blood cell count (WBC), NLR, red blood cell distribution (RDW), hemoglobin, platelet count, PLR, mean platelet volume (MPV), diagnoses, surgical methods, ASA (American Society of anaesthesiologists) scores, hospital length of stay, comorbidities and hospital outcomes were evaluated. Data obtained without study were analyzed with the SPSS 16.0 package program. Results: Six hundred eighty eight patients were enrolled in the study. The number of patients who died within 30 days is 91, and the number of patients who died within 365 days is 189. The median of the NLO value was 6.40 and the median PLO value was 171.2.