Aloe vera yağı, soya yağı, contractubex® jel, çörek otu yağı, beta-aminopropionitril monofumaratın subtotal tiroidektomi sonrası postoperatif adezyonların önlemesi üzerindeki etkinlikleri
The efficiency of aloe vera oil, soybean oil, contractubex® gel, nigella sativa oil and beta-aminopropionitrile monofumarate on the prevention of postoperative adhesions after subtotal thyroidectomy
  1. Tez No: 491980
  2. Yazar: MAZLUM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERKAN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İkincil tiroid ameliyatlarında adezyon nedenli komplikasyonlar ilk cerrahiye göre daha yüksek orandadır. Adezyon önleyici bariyer kullanımı ile bu komplikasyon oranları azaltılabilir. Bu çalışmamızda sıçanlarda deneysel tiroidektomi modeli sonrasında gelişen adezyonları engellemede veya azaltmada tiroid cerrahisinde daha önce denenmemiş olan beta-aminopropionitril (BAPN), Contractubex® jel (CT), çörek otu yağı (ÇOY), aloe vera yağı (AVY) ve soya yağı (SY)'nın etkinliklerini araştırdık. Otuz altı adet Wistar-Albino ırkı dişi sıçan altışarlı altı gruba ayrıldı. Tüm deneklere sağ subtotal tiroidektomi yapıldı. Grup 1 (n=6)'e ameliyat lojuna 0,1 ml BAPN, grup 2 (n=6)'ye loja 0,1 ml CT, grup 3 (n=6)'e loja 0,1 ml ÇOY, grup 4 (n=6)'e loja 0,1 ml AVY, grup 5 (n=6)'e loja 0,1 ml SY lokal olarak uygulandı. Kontrol grubuna (n=6) ise bir şey uygulanmadı. Tüm sıçanlar 14. gün sakrifiye edilerek adezyonlar, gruplardan habersiz bir cerrah tarafından makroskopik (0: adezyon yok, 1: spontan ayrılan, 2: traksiyonla ayrılan, 3: diseksiyonla ayrılan) ve gruplardan habersiz bir patolog tarafından histopatolojik (lenfosit, histiosit, fibroblast, vasküler proliferasyon, kollajen, yabancı reaksiyonu – 0: yok, 1: hafif artış, 2: orta artış, 3: yaygın artış) olarak skorlandı. BAPN grubunda makroskopik adezyon skoru kontrol grubundan anlamlı (p=0.015) olarak daha düşüktü. CT, ÇOY, AVY ve SY grupları ile kontrol grubu arasında makroskopik skor açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmedi (p>0.05). Tüm gruplar ile kontrol grubu arasında histopatolojik inceleme skoru açısından, istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p˃0.05). Makroskopik adezyonu istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltan BAPN, özellikle ikincil tiroid cerrahi adayı olabilecek riskli hastalarda cerrahi sonrası adezyonları azaltarak komplikasyon oranını düşürebilir. Bu sonuçları destekleyecek ve klinik uygulamalara yön verecek daha geniş kapsamlı deneysel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Complementary thyroid surgery has higher rates of complications than primary surgery because of postoperative tissue adhesions. These rates of complications can be lowered using anti-adhesive barriers. In this study, we investigated the effectiveness of beta aminopropionitrile (BAPN), Contractubex gel (CT), nigella sativa oil (NSO), aloe vera oil (AVO) and soybean oil (SO) in preventing and reducing adhesions after an experimental thyroidectomy model. Thirty six female Wistar-Albino rats were divided into six groups of equal size. Right subtotal thyroidectomy was performed on all the rats. For Group 1, 0.1 ml of BAPN; for Group 2, 0.1 ml of CT; for Group 3, 0.1 ml of NSO; for Group 4, 0.1 ml of AVO and for Group 5, 0.1 ml of SO was applied locally on the operation site. No substance was applied to the control group. All the rats were sacrificed on the postoperative 14th day. The adhesions in the surgical site were scored macroscopically (0: no adhesions, 1: spontaneous dehiscence, 2: dehiscence by traction, 3: dehiscence by dissection) by a surgeon and histopathologically (lymphocyte, histiocyte, fibroblast, vascular proliferation, collagen and foreign body reaction – 0: none, 1: mild increase, 2: medium increase, 3: severe increase) by a pathologist, both of whom were blinded to the groups. In the BAPN group, macroscopic adhesion score was significantly lower than the control group (p=0.015). No statistically significant difference was observed between the macroscopic scores of the control group and the CT, NSO, AVO or SO groups (p>0.05). No statistically significant difference in the histopathological examination scores was present between the control group and any of the intervention groups (p>0.05). Having significantly reduced postoperative adhesions, BAPN could potentially prevent complications especially in high risk patients for complementary thyroid surgery. Larger experimental studies are needed to verify these results and guide clinical practice.