Üniversite öğrencilerinin boş zaman değerlendirme şekilleri ile kariyer seçimleri arasındaki ilişki: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi örneği
Relationship between behaviors of university students during the leisure and career choices: Muğla Sıtkı Koçman University sample
  1. Tez No: 492099
  2. Yazar: EBRU KAZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HİCRET ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kariyer seçimi karmaşık bir süreç olup, bireyin yaşamındaki en önemli kararlardan biridir. Etkin ve verimli geçirmesi gereken bir süreç olan kariyer tercihi sürecinde birey, birçok farklı faktörden etkilenmektedir. Boş zaman değerlendirmesi ise, bireyler için gereksinim duyulan fakat verimli ve etkili olarak değerlendirmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle, boş zaman değerlendirme şekillerinin bilinçli ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu durum göze alınarak üniversite öğrencilerinin kariyer tercihleri ile boş zamanlarını değerlendirme şekilleri arasındaki ilişkinin incelenmesinin iki açıdan önemli olduğu düşünülmektedir. Öncelikle üniversite öğrencilerinin kariyer tercihlerini, boş zaman değerlendirme şekilleri ile ilişkilendirerek kariyer tercih süreçlerinde öğrencilere yardımcı olacağı düşünülmektedir. Diğer taraftan kariyer tercihi ile boş zaman değerlendirme şekilleri arsındaki ilişkinin incelenmesi mevcut akademik yazını da genişletecektir. Bu çalışmanın temel amacı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğrenim gören mezun durumuna gelmiş üniversite öğrencilerinin boş zaman değerlendirme şekilleri ve kariyer seçimleri arasındaki ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın evrenini, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören mezun durumuna gelmiş 980 öğrenci, örneklemini ise tesadüfi yolla seçilen 320 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. SPSS paket programı ile gerçekleştirilen analizler sonucunda öğrencilerin, kariyer tercihleri ile boş zamanlarını değerlendirme şekilleri arasındaki ilişkiye dair farkındalığa sahip oldukları, fakat boş zamanlarını, tercih etmek istedikleri kariyerlerine yönelik kullanıp kullanamadıkları konusunda yeterli bir bilince sahip olmadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Choosing your career is complicated process and important stage for the person. This stage, the person has to use the time efficiently because his/her can affect many different factors around his/her. Using leisure is also important for the person that can use efficiently to build a good career or future for that reason use leisure has to spend consciously and truly spend. Based on the situation, using leisure and career choice of the university students' times can be research for two sides. Firstly, university students career choices mix with leisure efficiently use will help students to make better choice. On the other hand, relationship between both subjects can contribute this academic writing as well. Main purpose of this research, Mugla Sitki Kocman University Faculty of Economics and Administrative Sciences student whose level is graduate can make more efficient time for the leisure to invest their futures. 320 students out of 980 examined during the research on Mugla Sitki Kocman University Faculty of Economics and Administrative Sciences Based on SSPS package program analysis showing that students are aware of effective relationship between using leisure affectively and career choice but during their leisure instead of focusing career choice fully, they do not have %100 awareness of it.