Fethiye'de faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin dolaylı istihdama katkısının değer zinciri analizi ile incelenmesi
Assessment of the indirect employment contribution of enterprises operating in Fethiye by value chain analysis method
- Tez No: 492130
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇİÇEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Turizm sektörü emek-yoğun bir üretim tekniğine dayalı olduğu için diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de gerek doğrudan gerekse dolaylı istihdama katkı sağlama açısından hizmet sektörleri içerisinde önemli bir paya sahiptir. Bu sektör, Türkiye gibi genç işsizliğin yüksek ve yaygın olduğu ekonomilerde işsizlik oranının düşürülmesi ve döviz geliri elde edilmesi açısından da kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple bu çalışmada turizm sektörünün dolaylı istihdama olası katkısı, Fethiye özelinde incelenmeye çalışılmıştır. Değer zinciri analizi ile gerçekleştirilen çalışmada Fethiye ilçesinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin bölgenin üretimine ve dolaylı istihdamına katkısı incelenmiştir. Anket yöntemi ile konaklama işletmeleri üzerinden gerçekleştirilen çalışmada üç yıldızlı otel işletmelerinin yerel ölçekte dolaylı istihdama daha fazla katkı sağlama potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgu, üç yıldızlı otel işletmelerinin kurulmasına yönelik belirlenecek teşviklerin, bölgenin üretim ve dolaylı istihdamına önemli derecede katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism sector has an important share among service sectors regarding providing direct and indirect employment since it is based on labour-intensive production technology. This sector has a critical importance to decrease the rate of unemployment and increase the foreign exchange revenue in such economies where the youth unemployment is high and widespread such as Turkey. For this reason, in this thesis, the contribution of tourism sector to indirect employment has been in Fethiye case. In this study carried out by value chain analysis, the contribution of accommodation enterprises operating in the province of Fethiye to the region's production and indirect employment was examined. In the survey conducted through the survey method, it was determined that three star hotel enterprises have a potential to contribute more to the indirect employment at the local level. This finding has led to the conclusion that the incentives to be set up for the establishment of three-star hotel enterprises can contribute significantly to the region's production and indirect employment.