Eski çağlardan günümüze siyasal meşruiyet kavramı
The present day political legitimacy concept from ancient ages
- Tez No: 492134
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu doktora çalışması, eski çağlardan başlayarak günümüze değin siyasal meşruiyet kavramıyla ilişkilendirilebilecek düşüncelerin, kuramsal ve karşılaştırmalı bir şekilde ele alınarak incelenmesinden oluşmaktadır. Bu çalışmada öncelikli olarak çok eski zamanlardan beri gündemde kalma özelliğini koruyan meşruiyet kavramının anlamı ve etimolojik kökeni belirlenmektedir. Bu kapsamda, iktidara meşruiyet sağlayan kaynaklar ve onu anlamaya yönelik çeşitli yaklaşımlara dair sınıflandırmalar incelenmiştir. Bu doğrultuda meşruiyetin değişik dönemlerde ve medeniyetlerde sahip olduğu anlamların günümüzde ne yönde değiştiği üzerinde durulmuştur. Özellikle Max Weber'in katkıları, Hıristiyanlığın meşruiyete yaklaşımı ve İslam düşüncesinde meşruiyet gibi farklı meşruiyet algılamaları ve bunlara ilişkin görüşlere yer verilerek kavramın anlamındaki dönüşümler belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak, çeşitli sınıflamalar vasıtasıyla mevcut çağdaş anlayışların karşılaştırmalı bir analizine girişilmiş, kavramın önümüzdeki dönemlerde alabileceği yeni içeriklerin tahmin edilmesine yönelik çabalarımız ile çalışmamız sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This doctoral study consists of examining the thoughts that can be associated with the concept of political legitimacy from the ancient times to the present day in a theoretical and comparative way. In this paper, primarily is determined the meaning and the etymological root of the concept of legitimacy, which preserve the agenda since very long ago. In this context, are examined the resources that provide legitimacy to power and classifications based on different approaches to understanding the same. In this respect, this research conducted how the meaning of legitimacy in different periods and civilizations has been changed until today. Particularly attempts have been made to determine the contributions of Max Weber, the legitimacy approach of Christianity, and the legitimacy in the Islamic thought and other thoughts as well as the transformations in the meaning of the concept of legitimacy. Finally, a comparative analysis of current contemporary understandings has been undertaken through various classifications, and our study has been concluded with our efforts to predict the new contents that the concept may have in the coming periods.