Duygusal zekanın satın alma kararında referans grupların rolü üzerindeki etkisi: Özellikli ve kolayda mallar için bir araştırma
Emotional intelligence influence on the role of reference groups in purchase decision: A research for specialty and convenience goods
  1. Tez No: 492348
  2. Yazar: ELİF DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın amacı duygusal zekanın, referans grupların rolü üzerindeki etkisini, özellikli ve kolayda mallar için araştırmaktır. Bu doğrultuda oluşturulan hipotezlerin test edilmesi için, kişisel (yüz yüze) görüşme ve çevrimiçi (online) anket yoluyla 353 katılımcıdan veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında eşleştirilmiş t testi ve doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, satın alma kararında referans grupların bilgilendirici ve normatif rolü belirlenmektedir. Bu bağlamda özellikli ve kolayda mallar için, referans grupların rolleri arasında anlamlı bir farklılık vardır. Özellikli mal satın alma kararında referans grupların rolü, kolayda mal satın alma kararında referans grupların rolünden daha fazladır. Buna ek olarak her iki ürün kategorisinde, referans grupların bilgilendirici rolü, normatif role göre daha etkilidir. Ayrıca duygusal zekanın, özellikli ve kolayda mal satın alma kararında bilgilendirici rol üzerinde olumlu yönde etki sağladığı tespit edilmiştir. Ancak duygusal zekanın, özellikli ve kolayda mal satın alma kararında normatif rol üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the impact of emotional intelligence on the role of reference groups for specialty and convenience goods. To test hypotheses, data were collected from 353 participants through a survey. The data were tested by SPSS program with paired sample t test and linear regression analysis. According to the analysis results, the informational and normative role of the reference groups in the product decision has been determined. In this context, there is a significant difference between the roles of the reference groups for specialty and convenience goods. The role of reference groups in the decision to purchase specialty goods is much more than that the role of reference groups in the decision to purchase convenience goods. In addition, in both product categories, the informational role of reference groups is more effective than the normative role. It has also been found that emotional intelligence positively influences the informational role in decision to purchase specialty and convenience goods. However, emotional intelligence did not have a significant effect on the normative role in the decision to purchase specialty and convenience goods.