Viyana Satım Sözleşmesine (CISG) göre ayıptan doğan sorumluluk
Liability for defect according to united nations convention on contracts for the international sale of goods
  1. Tez No: 492349
  2. Yazar: AYA AKASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Viyana Satım Sözleşmesi (CISG), işyerleri farklı devletlerde bulunan taraflar arasındaki mal satımı sözleşmelerine, bu devletlerin akit devletlerden olması halinde veya milletlerarası özel hukuk kurallarının akit bir devletin hukukuna atıf yapması halinde uygulanan sözleşmedir. CISG, 1980 yılında Viyana'da kabul edilip 01.01.1988 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Japonya 2009 yılında, Türkiye ise 2011 yılında bu sözleşmeye taraf olmuştur. Bu çalışmada, Viyana Satım Sözleşmesi (CISG), 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve Japon Medeni Kanunu'na göre ayıptan doğan sorumluluğa ilişkin düzenlemelerinin incelenip karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) applies to contracts of sales of goods between parties whose places of business are in different states when the states are contracting states or when the rules of private international law lead to the application of law of a contracting state. This convection was signed in 1980 and came into force at 01.01.1988. Japan became a party to this convection in 2009 and Turkey in 2011. In this study, regulations relating to warranty against defects according to United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG), Turkish Code of Obligations and Japanese Civil Code will be examined and compared.