Mide kanserinde polimorfik Helicobacter Pylori CagA genotiplerinde miR-200a-3p, miR-223-5p ve miR-29a-3p ekspresyon analizi
Expression Analysis of miR-200a-3p, miR-223-5p and miR-29a-3p in Polymorphic Helicobacter Pylori CagA Genotypes in Gastric Cancer
- Tez No: 492763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mide kanseri, dünyada en yaygın beşinci malignite olup kansere bağlı ölümlerin önde gelen üçüncü nedenidir. Helicobacter pylori, mide kanser gelişimiyle ilişkili cagA virülans faktörü içermektedir. CagA geninin 3' değişken bölgesindeki dizi varyasyonlarının (A, B, C EPIYA motiflerinin sayısı ve R1, R2, R3 bölgelerinin organizasyonuyla oluşan A, B, C ve D cagA yapısı) mide kanser riskini etkilediği saptanmıştır. Özellikle birden fazla EPIYA-C motifi içeren C-tipi cagA'ya sahip suşların, mide kanser riskini artırdığı gösterilmiştir. Helicobacter pylori virülans faktör cagA' nın, let-7 dahil birçok miRNA ifadesini değiştirdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada kanserli mide dokularından izole edilen Helicobacter pylori suşlarının cagA geninin 3' değişken bölgesindeki dizi varyasyonlarını saptamak üzere PZR analizi yapıldı. Helicobacter pylori enfekte kanserli mide dokularında, miR-200a-3p, miR-223-5p ve miR-29a-3p miRNA'larının ifade değişimi kantitatif gerçek zamanlı PZR ile analiz edildi. CagA 3' değişken bölgedeki dizi varyasyonlarına (ABC EPIYA motifli A-tipi cagA ve AB-ABC EPIYA motifli A ve C tipi cagA) sahip suşlarla enfekte dokularda, miR-29a-3p ve miR-200a-3p ifadesinin azaldığı, miR-223-5p ifadesinin ise arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the fifth most common malignancy in the world and is the leading third cause of cancer-related deaths. Helicobacter pylori contains cagA virulence factor, which is associated with gastric cancer development. It has been determined that sequence variations in the 3' variable region of the cagA gene (number of A, B, C EPIYA motifs and A,B,C and D cagA structure formed by the organization of R1, R2, R3 regions) affects gastric cancer risk. In particular, it has been shown that strains with C-type cagA containing more than one EPIYA-C motif increases gastric cancer risk. It has been detected that Helicobacter pylori virulence factor cagA, alters many miRNA expressions, including let-7. In this study, PCR analysis was performed to detect sequence variations in the 3 'variable region of the cagA gene of Helicobacter pylori strains isolated from cancerous stomach tissues. Expression changes of miR-200a-3p, miR-223-5p and miR-29a-3p miRNAs in cancerous stomach tissues infected with Helicobacter pylori were analyzed by quantitative real-time PCR. There was observed that a decrease in miR-200a-3p, miR-29a-3p expressions and a increase in miR-223-5p expression in infected tissues with strains with sequence variations in the 3 'variable region (ABC EPIYA motif A type cagA and AB-ABC EPIYA motifs A anD C type cagA).